LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Imran Khan nuk mund të kandidojë më për kryeministër për 5 vite në Pakistan

9 Gusht 2023, 16:34, Kosova & Bota CNA

Imran Khan nuk mund të kandidojë më për kryeministër

Ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan, nuk mund të kandidojë më për kryeministër për 5 vite, sipas një deklarate të lëshuar të martën nga Komisioni Zgjedhor i Pakistanit.

Ky vendim vjen pasi Khan sepse shpall fajtor javën e kaluar në një gjyq për korrupsion dhe u dënua me tre vjet burg, thuhet në deklaratë.

Khan u arrestua në shtëpinë e tij në Lahore pas vendimit të gjykatës të shtunën dhe u transportua në kryeqytetin Islamabad.

Ish-ylli i kriketit i kthyer në politikan populist ka mohuar në mënyrë të përsëritur akuzat. Partia e tij PTI tha ka apeluar vendimin në Gjykatën e Lartë.

Në një video të regjistruar para arrestimit të tij të shtunën, Khan u kërkoi mbështetësve të protestojnë në mënyrë paqësore për të siguruar "lirinë dhe të drejtat e tyre të njeriut".

Ai ka deklaruar se po kalonte këtë sprovë për "të ardhmen e fëmijëve të Pakistanit"./CNA

Lajmet e fundit nga