LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse rënia e çmimeve në Kinë ngre shqetësime?

9 Gusht 2023, 10:35, Kosova & Bota CNA

Pse rënia e çmimeve në Kinë ngre shqetësime?

Ekonomia e Kinës ka rrëshqitur në deflacion pasi çmimet e konsumit ranë në korrik për herë të parë në më shumë se dy vjet.

Indeksi zyrtar i çmimeve të konsumit, një matës i inflacionit, ra me 0.3% muajin e kaluar nga një vit më parë.

Analistët thanë se kjo rrit presionin ndaj qeverisë për të ringjallur kërkesën në ekonominë e dytë më të madhe në botë.

Kjo vjen pas të dhënave të dobëta të importit dhe eksportit, të cilat ngritën pyetje në lidhje me ritmin e rimëkëmbjes pas pandemisë së Kinës, shkruan BBC.

Vendi po trajton gjithashtu borxhin në rritje të qeverisë vendore dhe sfidat në tregun e banesave. Papunësia e të rinjve, e cila është në një rekord të lartë, po vëzhgohet gjithashtu nga afër, pasi një rekord prej 11.58 milionë të diplomuarsh nga universiteti pritet të hyjnë në tregun kinez të punës këtë vit.

Rënia e çmimeve e bën më të vështirë për Kinën uljen e borxhit të saj - dhe të gjitha sfidat që rrjedhin nga kjo, si një normë më e ngadaltë e rritjes, thanë analistët.

Ekonomia e Kinës tashmë po përballet me pengesa të tjera. Së pari, po rikuperohet nga ndikimi i pandemisë me një ritëm më të ngadaltë se sa pritej.

Kina po ballafaqohet gjithashtu me një krizë të vazhdueshme të tregut të pronave pas kolapsit gati të zhvilluesit të saj më të madh të pasurive të paluajtshme Evergrande. Qeveria kineze ka dërguar mesazhin se gjithçka është nën kontroll, por deri më tani ka shmangur çdo masë të madhe për të nxitur rritjen ekonomike. Ndërtimi i besimit midis investitorëve dhe konsumatorëve do të jetë çelësi për rimëkëmbjen e Kinës, tha Eswar Prasad, një profesor i politikës tregtare dhe ekonomisë në Universitetin Cornell./CNA

Lajmet e fundit nga