LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Avokatët e Trump kërkojnë shtyrjen e seancës për çështjen zgjedhore të 2020

8 Gusht 2023, 21:55, Kosova & Bota CNA

Avokatët e Trump kërkojnë shtyrjen e seancës për

Avokatët e ish-presidentit Donald Trump të martën i kërkuan gjyqtarit në gjyqin e tij për akuzat e përpjekjes për të rrëzuar zgjedhjet e vitit 2020 që të shtyjë caktimin e një seance gjyqësore që do të ndihmojë në përcaktimin se si mund të përdoren dhe ndahen provat në këtë çështje. 

Avokatët e Trump dhe ekipi i këshilltarit të posaçëm amerikan Jack Smith u përplasën në një paraqitje të përbashkët gjyqësore për një datë dëgjimore përpara gjykatëses së Gjykatës së Qarkut të SHBA, Tanya Chutkan për të diskutuar trajtimin e provave.

Prokurorët thanë se ishin në dispozicion gjatë gjithë javës. Avokatët e Trump kërkuan një shtyrje deri në fillim të javës së ardhshme, raporton Reuters.

Të hënën, ekipi mbrojtës i Trump kundërshtoi një kërkesë nga prokurorët që Chutkan të vendoste një urdhër mbrojtës për të siguruar që provat konfidenciale të mos ndahen publikisht nga Trump, duke sugjeruar se ai mund të përdorë informacionin për të frikësuar dëshmitarët.

Avokatët e Trump thanë se kufizimet do të cenonin të drejtën e tij për lirinë e fjalës, e mbrojtur nga Amendamenti i Parë i Kushtetutës së SHBA.

Në mënyrë tipike, avokatët mbrojtës nuk i kundërshtojnë urdhra të tillë mbrojtës sepse duke vepruar kështu mund të vonojë qeverinë të prodhojë provat që synon të përdorë në gjyq./CNA

Lajmet e fundit nga