LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Blinken: Wagner po përfiton nga grushti i shteti në Niger

8 Gusht 2023, 15:23, Kosova & Bota CNA

Blinken: Wagner po përfiton nga grushti i shteti në Niger

Grupi mercenar i Rusisë Wagner po "përfiton" nga paqëndrueshmëria në Niger, i tha BBC-së Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken.

Vendi është qeverisur nga junta pas rrëzimit të presidentit Mohamed Bazoum gati dy javë më parë.

Ka pasur sugjerime që krerët e grushtit të shtetit kanë kërkuar ndihmë nga Wagner.

Blinken tha se ai nuk mendonte se Rusia ose Wagner nxitën grushtin e shtetit të Nigerit.

Megjithatë, SHBA-të ishin të shqetësuara për grupin që "ndoshta do të shfaqej" në pjesë të rajonit të Sahelit, tha ai për programin Fokus në Afrikë të BBC-së.

Unë mendoj se ajo që ndodhi dhe ajo që vazhdon të ndodhë në Niger nuk ishte nxitur nga Rusia apo nga Wagner, por... ata u përpoqën të përfitonin prej saj.Çdo vend i vetëm ku ky grup Wagner ka shkuar, vdekja, shkatërrimi dhe shfrytëzimi kanë pasuar," tha Blinken.

Wagner besohet të ketë mijëra luftëtarë në vende duke përfshirë Republikën Qendrore të Afrikës (CAR) dhe Mali, ku ka interesa fitimprurës biznesi, por gjithashtu forcon marrëdhëniet diplomatike dhe ekonomike të Rusisë./CNA

Lajmet e fundit nga