LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmërimi i ministrit grek për çështjen Beleri: Nëse shkarkohet, marrëdhëniet do përkeqësohen

8 Gusht 2023, 10:41, Kosova & Bota CNA

 

Paralajmërimi i ministrit grek për çështjen Beleri:
Ministri i Punëve të Jashtme, Giorgos Gerapetritis

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Georgos Gerapetritis është shprehur i prerë se autoritetet shqiptare me qëndrimin ndaj kreut të zgjedhur të Bashkisë Himarë, Fredi Beleri, po bëjnë një "autogol". 

“Me mënyrën se si funksionon, pala shqiptare ka të ngjarë të qëllojë veten në këmbë”, vuri në dukje ministri në një intervistë për ERT-në.

Gerapetritis paralajmëroi se shkarkimi i Belerit nga pozicioni i tij do të nënkuptonte një përkeqësim serioz të marrëdhënieve greko-shqiptare. 

Diplomati grek nënvizoi se nuk ka mundësi që anëtarësimi i Shqipërisë në BE të vazhdojë, kur ka një shkelje të së drejtës dhe prezumimit të pafajësisë së Fredi Belerit. Ai theksoi më tej se tensioni i krijuar nuk është aspak i dobishëm për vendin fqinj.

Pak ditë më parë, SPAK dërgoi për gjykim Fredi Belerin, i cili akuzohet atë për blerje votash në zgjedhjet vendore të 14 majit. CNA

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga