LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjendet në Evropë maja e shigjetës, e bërë nga meteori, 3000 vjet më parë

8 Gusht 2023, 20:52, Kosova & Bota CNA

Gjendet në Evropë maja e shigjetës, e bërë nga meteori,

Një studim i ri ka zbuluar se një majë shigjete e epokës së bronzit e gjetur në Zvicër është bërë nga një meteor.

Sipas studimit, që daton midis viteve 900 dhe 800 para Krishtit, maja e shigjetës 39 milimetra u gjet në një vend të banimit me pirgje në Morigen në liqenin Biel, Zvicër, gjatë gërmimeve në shekullin e 19-të, sipas studimit tw kryer nga një ekip studiuesish në Muzeun e Historisë Natyrore të Bernës, shkruan CNN.

Artifakti gati 3000-vjeçar u krijua me hekur nga një meteorit që u ul në Estoni, vuri në dukje studimi. Kjo tregon se hekuri meteoritik tregtohej në Evropë në vitin 800 para Krishtit ose më herët, thanë studiuesit, duke shtuar se sa e pazakontë është të gjesh hekurin meteoritik të përdorur kaq herët në histori.

"Dëshmi të tilla të një përdorimi të hershëm të hekurit meteoritik janë jashtëzakonisht të rralla," sipas një njoftimi për lajmet mbi zbulimin.

Në atë kohë, njerëzit nuk kishin filluar ende të shkrinin hekurin nga mineralet e oksidit, por disa hekur metalik mund të gjendeshin në fushat e ndikimit të meteoritëve, sipas studimit.

Objekte të bëra duke përdorur hekurin meteor janë gjetur në Turqi, Greqi, Siri, Irak, Liban, Egjipt, Iran, Rusi dhe Kinë, objekte të tilla më parë janë zbuluar vetëm në dy vende në Evropën Qendrore dhe Perëndimore, të dyja në Poloni./CNA

Lajmet e fundit nga