LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Festivali Eritrean u anulua pas përleshjeve të dhunshme

8 Gusht 2023, 18:34, Kosova & Bota CNA

Festivali Eritrean u anulua pas përleshjeve të dhunshme

Një festival kulturor, Eritrean i mbajtur në Toronto të Kanadasë është anuluar nga zyrtarët e qytetit pasi shpërthyen protesta të dhunshme mes pjesëmarrësve dhe kundërshtarëve të qeverisë së Eritresë.

Sipas raporteve lokale, protestuesit thonë se të ardhurat e festivalit vjetor treditor përdoren për të mbështetur qeverinë e Eritresë, e cila është përshkruar nga grupet e të drejtave të njeriut si një nga regjimet më represive në botë.

Ndarjet brenda Eritresë mbi sundimin e Presidentit Isaias Afëerki janë përhapur në diasporë.

Në javët e fundit, protestuesit kanë ndërprerë festivale të ngjashme në Gjermani dhe Suedi .

Në një deklaratë, Qendra e Komunitetit Kanadez Eritrean (ECCC) e Metropolitane Torontos, duke e përshkruar veten si një "organizatë jopolitike, bamirëse", tha se ndërsa nuk ishte e lidhur me festivalin, ata ishin "thellësisht të shqetësuar" nga kthesa e ngjarjeve./CNA

Lajmet e fundit nga