LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Facebook" dhe "Instagram" do të kufizojnë aksesin e lajmeve në Kanada

23 Qershor 2023, 07:52, Tech CNA

"Facebook" dhe "Instagram" do të kufizojnë aksesin

Kompania “Meta” ka thënë se do të fillojë të kufizojë lajmet në platformat e saj për konsumatorët kanadezë, pasi parlamenti miratoi një projektligj të diskutueshëm të lajmeve në internet.

Projektligji detyron platformat e mëdha të kompensojnë botuesit e lajmeve për përmbajtjen e postuar në faqet e tyre.

Meta dhe Google tashmë kanë testuar kufizimin e aksesit të lajmeve për disa kanadezë.

Në vitin 2021, përdoruesit australianë u bllokuan nga shkëmbimi ose shikimi i lajmeve në "Facebook" në përgjigje të një ligji të ngjashëm.

Akti i Lajmeve Online i Kanadasë, parashtron rregulla që u kërkojnë platformave si Meta dhe Google të negociojnë marrëveshje tregtare dhe të paguajnë organizatat e lajmeve për përmbajtjen e tyre.

Meta e ka quajtur ligjin “legjislacion me të meta thelbësisht që injoron realitetin se si funksionojnë platformat tona”.

Google e quajti projektligjin "të papërshtatshëm" në formën e tij aktuale dhe tha se po kërkonte të punonte me qeverinë për të gjetur një rrugë tjetër.

Qeveria thotë se ligji i lajmeve në internet është i nevojshëm "për të rritur drejtësinë në tregun kanadez të lajmeve dixhitale" dhe për të lejuar organizatat e lajmeve në vështirësi të sigurojnë kompensim të drejtë për lajmet dhe lidhjet e shpërndara në platforma.

Një analizë e projektligjit nga një mbikëqyrës i pavarur i buxhetit të parlamentit vlerësoi se bizneset e lajmeve mund të marrin rreth 329 milion dollarë kanadezë (250 milion dollarë; 196 milion £) në vit nga platformat dixhitale./ CNA

Lajmet e fundit nga