LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Theu rekordin botëror të shpejtësisë/ Makina elektrike arrin 200 km/h

27 Maj 2023, 21:07, Tech CNA

Theu rekordin botëror të shpejtësisë/ Makina elektrike arrin

Një makinë elektrike e prodhuesit japonez të auromjeteve, Aspark, ka vendosur rekord të ri botëror dukë shënuar 200km në orë.

Makina eleketrike e cila kërkon vetëm 40 minuta për t’u karikuar, i ka siguruar kompanisë së prodhursve një rekord të ri Guines pasi arriti shpejtësinë 96km/h për 1.72 sekonda.

Prova u realizua në fushën e aviacionit në Alvington, në veri të Anglisë.

Çmimi i saj nis nga 2.5 milionë euro dhe deri tani, janë prodhuar vetëm 50 makina të tilla.

Me bazë në Osaka të Japonisë, kompania Aspark, ka punuar për zhvillimin e makinës “Oul Electric” ultra – performance, që prej vitit 2015./CNA.al

08:25 Tech

Art nga robotët

Me ndihmën e algoritmeve dhe të inteligjencës artificiale ...

Lajmet e fundit nga