LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çipat e trurit nga kompania e Musk/ SHBA jep miratimin: Të testohet te njerëzit

26 Maj 2023, 12:39, Tech CNA
Çipat e trurit nga kompania e Musk/ SHBA jep miratimin: Të testohet
Elon Musk

Kompania e implanteve të trurit të Elon Musk, Nueralink, ka marrë miratimin nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA për të kryer prova klinike te njerëzit.

“Ky është rezultat i punës së jashtëzakonshme nga ekipi Neuralink në bashkëpunim të ngushtë me FDA dhe përfaqëson një hap të parë të rëndësishëm që një ditë do të lejojë teknologjinë tonë të ndihmojë shumë njerëz”, tha kompania të enjten në një postim në "Twitter".

Kompania e Musk po zhvillon një pajisje të vogël që do të lidhë trurin me një kompjuter, i përbërë nga tela të lidhur me elektroda. Vendosja e pajisjes kërkon shpim në kafkë.

Miratimi "është vërtet një hap i madh", tha Cristin Welle, një ish-zyrtar i FDA-së dhe një profesor i asociuar i neurokirurgjisë dhe fiziologjisë në Universitetin e Kolorados. "Ata mund të iniciojnë prova njerëzore, që do të thotë se ata kanë kaluar testimin paraklinik të sigurisë, tha ajo, që do të thotë testim për të metat mekanike dhe të projektimit, si dhe për jetëgjatësinë dhe biokompatibilitetin.

Musk, i cili gjithashtu drejton prodhuesin e makinave Tesla dhe zotëron rrjetin social "Twitter", ka thënë prej vitesh se kompania ishte afër miratimit të FDA për prova në njerëz. Pajisja e kompanisë synon të ndihmojë njerëzit me paralizë ose lëndime traumatike të trurit të komunikojnë dhe të kontrollojnë një kompjuter duke përdorur vetëm mendimet e tyre. Përfundimisht, përveç ndihmës për njerëzit që janë të sëmurë, Musk ka hipotezuar se pajisja mund t'i mundësojë njerëzimit të vazhdojë me përparimet e bëra nga inteligjenca artificiale.

Neuralink nuk është kompania e parë e ndërfaqes tru-kompjuter që hyn në provat njerëzore. Fusha është bërë konkurruese që nga themelimi i kompanisë. Për shembull, Synchron ka regjistruar tashmë pacientin e tij të parë në SHBA në një provë klinike, duke e vendosur implantin e kompanisë në një rrugë drejt miratimit të mundshëm rregullator për përdorim më të gjerë te njerëzit me paralizë. Pajisja e Synchron është më pak invazive se ajo e Neuralink dhe funksionon duke përdorur një teknologji të ndryshme.

Studimi i parë njerëzor i lejon kompanisë të përshtatë modelin e pajisjes së saj në varësi të rezultateve, pa pasur nevojë të fillojë përsëri të gjithë procesin e aplikimit të FDA. "Kjo ju jep fleksibilitet," tha Welle.

Nëse studimi shkon mirë, Neuralink më pas mund të fillojë atë që njihet si një studim fizibiliteti dhe më në fund një studim kryesor, i cili është afërsisht i ngjashëm me një studim të fazës III për një ilaç./ CNA.al

08:25 Tech

Art nga robotët

Me ndihmën e algoritmeve dhe të inteligjencës artificiale ...

Lajmet e fundit nga