LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Këta telefona celularë lëshojnë më shumë rrezatim

29 Maj 2023, 09:56, Tech CNA

Këta telefona celularë lëshojnë më shumë rrezatim

Përdoruesve të telefonave mobile u është dhënë një paralajmërim sa i përket kohës që kalojnë në smarphone-ët e tyre duke ngritur si problem rrezatimin.

Rrezatimi që lëshohet nga telefonat mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tonë, thonë ekspertët.

Apple u rekomandon klientëve që përdorin iPhone-ët e saj më të fundit, duke përfshirë 14 Pro Max dhe iPhone SE, të provojnë "një opsion pa duar, të tilla si altoparlanti i integruar, kufjet ose aksesorët e tjerë të ngjashëm" për të "reduktuar ekspozimin ndaj RF (frekuencave të radios) energji”.

Sipas Zyrës Federale të Gjermanisë për Rrezatimin, ato ekspozime të frekuencave radio mund të jenë jashtëzakonisht të larta nga disa pajisje celulare dhe telefonat Android kryesojnë listën.

Joel Moskowitz, një studiues në Shkollën e Shëndetit Publik të Universitetit të Kalifornisë Berkeley tha: “Njerëzit janë të varur nga telefonat e tyre inteligjentë.

Ne i përdorim ata për gjithçka tani në shumë mënyra, ne kemi nevojë që ata të funksionojnë në jetën tonë të përditshme.

Mendoj se ideja se ato potencialisht po dëmtojnë shëndetin tonë është e tepërt për disa njerëz.

Moskowitz dhe kolegët e tij publikuan një përmbledhje të 46 studimeve shëndetësore të kontrollit të rasteve mbi çështjen e celularëve dhe shëndetit në Revistën Ndërkombëtare të Kërkimit Mjedisor dhe Shëndetit Publik në 2020.

Ai tha: “Opsioni ynë kryesor është se afërsisht 1000 orë përdorim të celularit gjatë gjithë jetës, ose rreth 17 minuta në ditë gjatë një periudhe 10-vjeçare, shoqërohet me një rritje statistikisht domethënëse prej 60 për qind të kancerit të trurit.”

Megjithatë, gjërat mund të mos jenë edhe aq të zymta pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë e OKB-së thotë aktualisht se, ende "asnjë efekt negativ shëndetësor nuk është vërtetuar se shkaktohet nga përdorimi i telefonit celular".

Zyra Federale e Gjermanisë për Rrezatimin liston të dhënat për shkallën specifike të përthithjes nga çdo telefon celular (SAR).

SAR llogaritet në vat për kilogram të peshës trupore dhe përcakton sasinë e energjisë së përthithur për njësi masë nga trupi i njeriut kur ekspozohet ndaj një frekuence radio.

Zakonisht, kjo bazohet në një vlerë absorbimi të regjistruar kur bëni një telefonatë me telefonin në vesh.

Në BE, një vlerë SAR prej 2 watts/kg (w/kg) lejohet ndërsa në SHBA kjo është 1,6 w/kg.

Lista është përpiluar nga Digital Information World.

Këto pesë modele lëshojnë rrezatimet më të forta: Motorola Edge (1,79 w/kg); OnePlus 6T (1,55 w/kg); Sony Xperia XA2 Plus (1,41 w/kg) Google Pixel 3 XL (1,39 w/kg); dhe Google Pixel 4a (1,37 w/kg) në barazim me Oppo Reno5 5G (1,37 w/kg)./ CNA.al

08:25 Tech

Art nga robotët

Me ndihmën e algoritmeve dhe të inteligjencës artificiale ...

Lajmet e fundit nga