LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

ByteDance akuzohet se ka ndihmuar Kinën të spiunojë aktivistët e Hong Kongut

7 Qershor 2023, 08:58, Tech CNA

ByteDance akuzohet se ka ndihmuar Kinën të spiunojë

Pronari i “Tik-Tok”, ByteDance, është akuzuar se ka lejuar anëtarët e Partisë Komuniste Kineze (CCP) të aksesojnë të dhënat e aktivistëve dhe protestuesve për të drejtat civile në Hong Kong.

Përdoruesit që ngarkuan përmbajtje lidhur me protestat u identifikuan dhe monitoruan.

“Anëtarët e CCP ishin gjithashtu në gjendje të aksesonin të dhënat e përdoruesve të 'TikTok'-ut në SHBA”, thotë Yu.

Një zëdhënës i ByteDance i mohoi pretendimet, duke i përshkruar ato si "të pabaza".

Akuzat janë të parashtruara në një dosje të Gjykatës së Lartë të San Franciskos të bërë këtë javë si pjesë e një padie të ngritur nga Yu.

Në dosje, Yu pretendoi se anëtarët e një komiteti CCP kishin akses në një kredencial "superpërdorues", i cili i lejonte ata të shikonin të gjitha të dhënat e mbledhura nga ByteDance.

Ai gjithashtu pretendoi se anëtarët e komitetit nuk ishin punonjës të ByteDance, por ishin fizikisht të pranishëm në zyrat e kompanisë në Pekin.

Dokumenti gjithashtu pretendonte se në vitin 2018 anëtarët e komitetit të CCP përdorën kredencialet e tyre për të identifikuar dhe lokalizuar protestuesit e Hong Kongut, aktivistët e të drejtave civile dhe mbështetësit e protestave.

08:25 Tech

Art nga robotët

Me ndihmën e algoritmeve dhe të inteligjencës artificiale ...

Lajmet e fundit nga