LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Izraeli kërcënon Libanin se do ta kthejë në epokën e gurit, në rast lufte

8 Gusht 2023, 15:56, Kosova & Bota CNA

Izraeli kërcënon Libanin se do ta kthejë në epokën e

Izraeli kërcënoi të martën se do ta "rikthejë Libanin në epokën e gurit" në çdo luftë kundër Hezbollahut, pas disa javësh përplasje me grupin e armatosur të mbështetur nga Irani përgjatë kufirit të vendeve, shkruan Reuters.

"Mos bëni një gabim. Ne nuk duam një luftë. Por ne jemi të përgatitur të mbrojmë civilët tanë, ushtarët tanë dhe sovranitetin tonë," tha në një deklaratë ministri izraelit i mbrojtjes Yoav Gallant.

Një retorikë e tillë është mbajtur nga të dyja palët që nga lufta e fundit Izrael-Hezbollah, në vitin 2006. Por ajo është bërë më e mprehtë nga bomba e plasur në anë të rrugës në Izrael në mars, për të cilën fajësoi një të infiltruar të Hezbollahut.

Grupi nuk mori përgjegjësinë për bombardimin.

Javët e fundit janë parë përballje mes civilëve libanezë, të paktën një grupi operativësh të Hezbollahut dhe trupave izraelite përtej kufirit të fortifikuar.

Hezbollahu është një parti politike dhe grup militant islamik shiit libanez, i udhëhequr që nga viti 1992 nga Sekretari i Përgjithshëm i saj Hassan Nasrallah./CNA

Lajmet e fundit nga