LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Djali i larguar i mbretit të Tajlandës kthehet befasisht pas 27 vitesh

8 Gusht 2023, 22:34, Kosova & Bota CNA

Djali i larguar i mbretit të Tajlandës kthehet befasisht pas 27 vitesh

Djali i dytë i mbretit të Tajlandës është kthyer në Bangkok për herë të parë në pothuajse tre dekada, në një vizitë të paparalajmëruar që befasoi shumë njerëz dhe ngriti pikëpyetje rreth planit të trashëgimisë, shkruan The Guardian.

Pamjet e Vacharaesorn Vivacharawongse në aeroportin Suvarnabhumi të dielën dhe duke vizituar vendet në kryeqytet, u shpërndanë gjerësisht në mediat sociale.

Paraqitja e tij vjen në një moment të vështirë për familjen mbretërore tajlandeze, pasi vajza e madhe e mbretit Maha Vajiralongkorn ndodhet në spital që nga dhjetori, kur u rrëzua. Në janar, pallati tha se princesha Bajrakitiyabha Narendira Debyavat kishte përjetuar aritmi të rëndë të zemrës si rezultat i inflamacionit pas një infeksioni.

Që nga mbërritja e tij, Vacharaesorn, 42 vjeç, djali i dytë më i madh i Vajiralongkorn dhe gruas së tij të dytë, Sujarinee Vivacharawongse, ka udhëtuar nëpër Bangkok, duke vizituar Wat Phra Kaew, një tempull në territorin e Pallatit të Madh, si dhe një faltore në qendër të qytetit dhe një qendër për kujdesin e fëmijëve për familjet e paprivilegjuara.

Vacharaesorn dhe tre vëllezërit e tij kanë jetuar jashtë vendit që nga mesi i viteve 1990, pasi princi i atëhershëm i kurorës njoftoi divorcin nga nëna e tyre, Sujarinee, një ish-aktoren, duke e akuzuar publikisht për tradhti bashkëshortore. Motra e tij më vonë u kthye në Tajlandë dhe u rrit si një anëtare e familjes mbretërore.

Vacharaesorn, i cili u bë avokat në SHBA, nuk ka një titull zyrtar mbretëror.

Megjithatë, Thaluwang, një grup protestues, tha në mediat sociale se në vend që të priste kthimin e tij, kishte pritur për heqjen e monarkisë. Në vitin 2020, studentët e rinj udhëhoqën protesta masive për të bërë thirrje për një rregullim të familjes së fuqishme mbretërore.

Vajiralongkorn, i cili është divorcuar tre herë, ka shtatë fëmijë. Ai është i martuar me mbretëreshën Suthida, ish-truproja e tij, me të cilën u martua pak para ceremonisë së kurorëzimit në vitin 2019./CNA

Lajmet e fundit nga