LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Masaçusets shpall gjendjen e jashtëzakonshme mes fluksit të migrantëve që kërkojnë strehim

9 Gusht 2023, 07:50, Kosova & Bota CNA

Masaçusets shpall gjendjen e jashtëzakonshme mes fluksit të

Guvernatorja e Masaçusetsit, Maura Healey, shpalli të martën një gjendje të jashtëzakonshme në shtetin liberal për shkak të rritjes së emigrantëve që ajo thotë se ka lënë të mbingarkuar shërbimet sociale dhe ajo bëri thirrje për më shumë fonde dhe ndihmë nga qeveria federale.

Shteti tha se ka rreth 5,600 familje ose më shumë se 20,000 njerëz në sistemin e strehimoreve shtetërore. Healey tha se ka shumë faktorë kontribues, duke përfshirë "politikat federale për imigracionin dhe autorizimin e punës", si dhe mungesën e strehimit të përballueshëm dhe përfundimin e programeve të epokës COVID.

Të hënën, kryetari i bashkisë së Nju Jorkut Eric Adams, njoftoi një plan për të strehuar deri në 2,000 migrantë në lagjen Queens.

Disa shtete të udhëhequra nga republikanët, si Teksasi dhe Florida, i kanë transportuar migrantët me autobusë ose aeroplanë drejt shteteve dhe qyteteve të udhëhequra nga demokratët, si Kaliforni, Masaçusets, Nju Jork dhe Çikago.

Vitin e kaluar, guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, dërgoi me avion 49 migrantë venezuelianë në ishullin Martha's Vineyard të shtetit Masaçusets, që njihet si zonë pasanikësh./CNA

Lajmet e fundit nga