LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse akullnajat Tidewater po tërhiqen me ritëm marramendës?

10 Shtator 2023, 16:50, Kosova & Bota CNA

Pse akullnajat Tidewater po tërhiqen me ritëm marramendës?

Hulumtimi nga Universiteti Shtetëror i Oregonit ka zbuluar një arsye të mundshme për tërheqjen e shpejtë të akullnajave.

Gjetjet, të botuara së fundmi në revistën Nature Geoscience , tregojnë se akulli i akullnajave, i mbushur me xhepa ajri nën presion, shkrihet dukshëm më shpejt se akulli i detit pa flluska ose akulli artificial që përdoret zakonisht për të studiuar shkallën e shkrirjes.

Akullnajat Tidewater po tërhiqen me shpejtësi, thonë autorët, duke rezultuar në humbjen e masës së akullit në Grenlandë, Gadishullin Antarktik dhe rajone të tjera të akullnajave anembanë globit.

Akulli i akullnajave rezulton nga ngjeshja e borës. Xhepat e ajrit midis flokeve të dëborës janë bllokuar në poret midis kristaleve të akullit, ndërsa akulli bën rrugën e tij nga shtresa e sipërme e një akullnajeje në thellësi të saj. Ka rreth 200 flluska për centimetër kub, që do të thotë se akulli i akullnajave është rreth 10% ajër.

Eksperimentet në shkallë laboratorike të kryera në këtë studim sugjerojnë se flluskat mund të shpjegojnë një pjesë të ndryshimit midis shkallës së shkrirjes së vëzhguar dhe të parashikuar të akullnajave.

Tani për tani, të dhënat nga NASA atribuojnë se rreth 60% e nivelit të detit rritet në ujërat e shkrirë nga akullnajat dhe shtresat e akullit./ 

Lajmet e fundit nga