LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tërmeti tragjik në Marok/ Raportohet për mbi 2000 viktima dhe mijëra të tjerë të plagosur

10 Shtator 2023, 08:44, Kosova & Bota CNA

Tërmeti tragjik në Marok/ Raportohet për mbi 2000 viktima dhe

Tërmeti i fuqishëm që goditi Marokun ka shkaktuar mbi 2000 viktima deri më tani sipas asaj që raportojnë mediat e huaja.

Ministria e Brendshme bën me dije se 1,400 persona janë plagosur rëndë dhe numri më i madh i viktimave është në jug të Marrakeshit.

Nga frika e pasgoditjeve të tërmetit, shumë marokenë kanë zgjedhur të kalojnë natën në rrugë.  

Epiqendra e tërmetit që ndodhi të premten në mbrëmje ishte në malet e Atlasit të Lartë.

Ka raportime që tregojnë se fshatra të tëra janë rrafshuar në zona të thella, megjithëse informacionet vazhdojnë të përditësohen.

Korrespondenti i "BBC"-së, Nick Beake, raporton se në një komunitet të largët, janë gjetur 18 trupa në një vend të vetëm./ CNA

Lajmet e fundit nga