LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekipi i futbollit të Marokut dhuron gjak për të plagosurit nga tërmeti

10 Shtator 2023, 11:31, Kosova & Bota CNA

Ekipi i futbollit të Marokut dhuron gjak për të plagosurit nga

Futbollistët e ekipit kombëtar të Marokut kanë dhuruar gjak për të ndihmuar të plagosurit nga tërmeti i fuqishëm që goditi Marokun mbrëmjen e së premtes.

Ata janë sensibilizuar dhe i janë përgjigjur thirrjes së zyrtarëve të Shëndetësisë për të ndihmuar duke dhuruar gjak për të lënduarit nga tërmeti.

Mediat e huaja raportojnë se numri i viktimave nga tërmeti 6.8 ballësh ka shkuar në 2000, ndërsa mësohet se mijëra të tjerë janë plagosur.

Ndërtesa të shumta janë dëmtuar dhe shembur, ndërsa shumë qytetarë kanë kaluar natën jashtë në rrugë nga paniku i pasgoditjeve nga tërmetet.

Shtete të shumta kanë përcjellë ngushëllimet, ndërsa janë ofruar për të ndihmuar Marokun në këtë situatë të jashtëzakonshme.

https://www.bbc.com/news/live/world-africa-66765971?ns_mchannel=social&ns_source=twitter&ns_campaign=bbc_live&ns_linkname=64fd75b1b994ec6acab23a92%26Watch%3A%20Morocco%27s%20football%20team%20donates%20blood%262023-09-10T08%3A34%3A25.840Z&ns_fee=0&pinned_post_locator=urn:asset:03d6b2ff-782e-43d5-8cf6-bd0480ef444a&pinned_post_asset_id=64fd75b1b994ec6acab23a92&pinned_post_type=share

 

Lajmet e fundit nga