LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO/ Momente paniku, tërmeti ndërpret dasmën në Marok

11 Shtator 2023, 11:11, Kosova & Bota CNA

VIDEO/ Momente paniku, tërmeti ndërpret dasmën në Marok

Momente paniku kanë përjetuar banorët e Marokut për tërmetin që goditi vendin mbërmjen e së premtes. "BBC" ka siguruar një video ku shfaqen momentet teksa lëkundjet sizmike ndërpresin një dasmë. 

Dasmorët, këngëtari dhe banda muzikore dalin me shpejtësi nga lokali, pasi godina filloj të lëkundej.

Sipas të dhënave zyrtare, deri më tani kanë humbur jetën në Marok më shumë se 2.100 vets dhe janë regjistruar të paktën 2400 të lënduar.

Pritet që numri i viktimave të rritet. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë më shumë se 300.000 veta janë prekur nga pasojat e tërmetit në Marrakesh dhe zonat përreth.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by CNA.al (@cna.lajme)

 

Mbreti Mohamed VI shpalli tri ditë zie kombëtare.

Tërmeti 6,8 ballë goditi natën e së shtunës në malësitë e Atlasit, 70 km në jug të Marrakeshit. Që atëherë ka pasur shumë tërmete të vogla pasuese.

 

Lajmet e fundit nga