LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas Greqisë, stuhia “Daniel” godet Libinë/ Mbi 2000 viktima dhe mijëra të tjerë të zhdukur

12 Shtator 2023, 07:45, Kosova & Bota CNA
Pas Greqisë, stuhia “Daniel” godet Libinë/ Mbi 2000
Foto ilustruese

Mijëra njerëz dyshohet se kanë vdekur pas një stuhie të fuqishme që shkaktoi përmbytje shkatërruese në Libi.

Udhëheqësi i qeverisë lindore të Libisë, tha se nga përmbytjet kanë humbur jetën mbi 2000 persona dhe dhe mijëra janë zhdukur.

Jalel Harchaoui, një specialist i Libisë, i tha "BBC"-së se numri i të vdekurve mund të rritet.

Stuhia "Daniel" arriti në tokë të dielën, duke nxitur autoritetet të shpallin një gjendje ekstreme të jashtëzakonshme.

Shtatë pjesëtarë të personelit të ushtrisë libiane u zhdukën gjatë përpjekjeve të vazhdueshme të shpëtimit.

Zyrtarët në lindje vendosën një shtetrrethim, ndërsa shkollat ??dhe dyqanet u urdhëruan të mbyllen.

Përveç numrit në rritje të vdekjeve, Kryqi i Kuq Libian tha se të paktën 150 shtëpi ishin shkatërruar. Kreu i rrjetit humanitar të Gjysmëhënës së Kuqe tha se të paktën 150 të vdekur ishin regjistruar vetëm në Derna, sipas agjencisë së lajmeve "Reuters"./ CNA

Lajmet e fundit nga