LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

1 javë brenda shpellës më të thellë/ 150 punonjës shpëtojnë studiuesin amerikan

12 Shtator 2023, 07:37, Kosova & Bota CNA

1 javë brenda shpellës më të thellë/ 150 punonjës

Ekipi i shpëtimit ka mundur të nxjerrë nga shpella më e thellë në Turqi studiuesin amerikan Mark Dickey, i cili kishte mbetur i bllokuar brenda shpellës, për më shumë se 1 javë.

Më shumë se 150 njerëz u angazhuan për të shpëtuar Mark Dickey pasi ai pati probleme me stomakun në shpellën Morca më 2 shtator.

Organizatorët thonë se ishte një nga shpëtimet nëntokësore më të mëdha dhe më të ndërlikuara të kryera ndonjëherë.

Pika më e ulët e Shpellës Morca, në një pjesë të largët të jugut, arrin gati 1.3 km (0.8 milje) nën tokë.

Dickey u nxor nga shpella në orën 00:37 me orën lokale (21:37 GMT), njoftoi Federata Turke.

Carl Heitmeyer i ekipit fillestar të reagimit të Nju Xhersit, një grup që drejton zoti Dickey, konfirmoi për "BBC News" se ai ishte shpëtuar dhe ka falënderuar të gjithë ata që u përfshinë në operacion.

Dickey tha se mendonte se nuk do t'i mbijetonte sprovës pasi gjendja e tij u përkeqësua.

Gjendja e tij u përmirësua pasi iu bë transfuzion gjaku.

Në këtë aksion u përfshinë një numër i madh punonjësish të shpëtimit duke përfshirë Kroacinë dhe Hungarinë./ CNA

 

Lajmet e fundit nga