LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Demonstrim i ri force nga Kina në brigjet e Tajvanit

11 Shtator 2023, 16:00, Kosova & Bota CNA

Demonstrim i ri force nga Kina në brigjet e Tajvanit

Ministria e Mbrojtjes në Taipei njoftoi se 26 avionë kinezë dhe 13 luftanije janë regjistruar pranë ishullit që nga e diela. Trembëdhjetë avionë të tjerë luftarakë u panë të hënën në mëngjes. Dy ditë më parë, dy anije detare perëndimore kishin kaluar nëpër ngushticën pranë ishullit të vetadministruar. 22 nga 39 avionë kinezë kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit, tha Ministria e Mbrojtjes.

Sipas njoftimeve, aeroplanmbajtësja kineze "Shandong" u pa rreth 60 milje detare në juglindje të skajit më jugor të Tajvanit, Eluanbi. Sipas ministrisë, ai po shkonte në lindje dhe po hynte në Paqësorin perëndimor. Ushtria tajvaneze po monitoron situatën "nga afër", shtohet në deklaratë. Si përgjigje, ajo aktivizoi avionë, anije detare dhe sisteme raketore me bazë tokësore.

Forcat e armatosura kineze, në gatishmëri të përhershme

Kina kishte thënë më parë se i kishte vënë forcat e saj të armatosura "në gatishmëri të përhershme" pas kalimit të një anijeje të marinës amerikane dhe një fregate kanadeze. Për shqetësimin e Pekinit, SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë kohët e fundit kanë dërguar vazhdimisht anije në ngushticën e Tajvanit, si dhe në Detin e Kinës Jugore, një zonë detare e kontestuar me rëndësi të madhe strategjike dhe ekonomike për vendet bregdetare.

Kina pretendon pothuajse të gjithë Detin e Kinës Jugore. Brunei, Indonezia, Malajzia, Filipinet dhe Vietnami pretendojnë gjithashtu pjesë të zonës detare dhe mbështeten në këtë pozicion nga SHBA.

Presidenti i SHBA Joe Biden viziton Vietnamin

Gjatë vizitës së tij në Vietnam, presidenti amerikan Joe Biden dhe kreu i Partisë Komuniste të Vietnamit Nguyen Phu Trong paralajmëruan në një deklaratë të përbashkët kundër "kërcënimit ose përdorimit të forcës" në zonën detare të diskutueshme. Ata riafirmuan "mbështetjen e tyre të palëkundur për zgjidhjen paqësore të mosmarrëveshjeve, në përputhje me të drejtën ndërkombëtare”.

Ata më tej bënë thirrje për "lirinë e lundrimit dhe fluturimit, si dhe për tregti të papenguar legjitime në Detin e Kinës Jugore". Deklarata është gjithashtu një reagim ndaj incidenteve të fundit në Detin e Kinës Jugore, në të cilat anijet filipinase dhe vietnameze dyshohet se u ngacmuan nga roja bregdetare kineze.

SHBA thellojnë bashkëpunimin me Vietnamin

Një ditë para deklaratës, Biden dhe Trong arritën gjithashtu një marrëveshje për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve, gjë që shihet si një hap kundër veprimit të vendosur të Kinës në rajon. Uashingtoni është në kundërshtim me Pekinin për një sërë çështjesh, duke përfshirë tregtinë, sigurinë, të drejtat e njeriut dhe ndryshimet klimatike. Për të kundërshtuar ndikimin kinez, Uashingtoni po përpiqet gjithnjë e më shumë të intensifikojë marrëdhëniet e tij me vendet aleate, duke përfshirë Vietnamin dhe Filipinet./ DW

Lajmet e fundit nga