LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Njohja e pavarësisë së Kosovës/ Athina përgënjeshtron Kurtin

11 Shtator 2023, 12:27, Kosova & Bota CNA
Njohja e pavarësisë së Kosovës/ Athina
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Greqia është më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës, duke marrë kryesimin në mesin e pesë vendeve anëtare të BE-së që nuk e njohin atë, por Athina ka përgënjeshtruar këto deklarata për "EURACTIV".

Greqia, Sllovakia, Rumania, Spanja dhe Qipro nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, të shpallur në mënyrë të njëanshme në vitin 2008 pas luftës së viteve 1998-1999 me Serbinë.

Duke folur në televizionin polak të dielën, Kurti tha: “Ne kemi punuar shumë në aspektin diplomatik që ata t'i bashkohen shumicës së vendeve të BE-së. Greqia është në ballë të këtyre vendeve, e cila është më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës. Këtë e tregon edhe statusi i zyrës sonë në Athinë”.

Greqia ka një Zyrë Ndërlidhëse të akredituar nga UNMIK-u në Prishtinë, ndërsa Athina ka një Zyrë për Çështje Ekonomike dhe Tregtare të Kosovës. Në vitin 2021, ajo u ngrit në Zyrë të Interesit, dhe përderisa nuk mund të mbajë flamurin e Kosovës jashtë, mund të lëshojë viza. Athina njeh gjithashtu pasaportat e lëshuara nga Kosova.

Por i pyetur nga EURACTIV në lidhje me deklaratën e Kurtit, një burim i qeverisë greke komentoi: “Qëndrimi grek ka mbetur i pandryshuar”.

Thashethemet kanë qarkulluar prej disa muajsh se Greqia mund të jetë e para që do ta njohë Kosovën. Në mars të këtij viti, ministri i Jashtëm i atëhershëm grek, Nikos Dendias, vizitoi Kosovën për të gjashtën herë, duke u takuar me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani.

Në një deklaratë, Osmani vlerësoi përkushtimin dhe mbështetjen e vazhdueshme të Greqisë për liberalizimin e vizave dhe integrimin euroatlantik në Kosovë.

“Në takim u trajtuan edhe marrëdhëniet Kosovë-Greqi, për të cilat presidentja Osmani tregoi gatishmëri për të forcuar marrëdhëniet e mëtejshme dypalëshe”, thuhej në njoftimin e atëhershëm të Presidencës së Kosovës.

Por ditë më vonë, gjatë një vizite në Serbi, presidentja greke Katerina Sakellaropoulou tha se asgjë nuk do të ndryshojë.

“Gjithmonë ka presion në nivel diplomatik, por kjo nuk ka ndikuar në pozicionin tonë, ne kemi qëndrueshmëri në politikë”, tha Sakellaropoulou pas takimit me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç.

Megjithatë, kur Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës, organi i të drejtave të njeriut me bazë në Strasburg, hapi i parë i procesit të aplikimit mori 33 nga 46 vota pro, me Greqinë abstenuese nga votimi.

Abstenimi i Greqisë shkaktoi reagimin e partisë kryesore opozitare Syriza, e cila akuzoi qeverinë konservatore se nuk e kishte diskutuar "pozicionin e ri" me forcat e tjera politike. Opozita deklaroi gjithashtu se kjo lëvizje dobësoi edhe rolin e ndërmjetësit që Greqia duhet të ketë në rajon.

Sllovakia gjithashtu abstenoi dhe të dyja u interpretuan si një zbutje ose ndryshim i mundshëm i qëndrimit nga të dyja vendet.

Në rastin e Greqisë, një zyrtar i lartë nga Ministria e Jashtme serbe tha për "EURACTIV" janarin e kaluar se vendi mesdhetar ka qenë, në vitet e fundit, një nga mbështetësit në mesin e atyre që nuk e njohin kur bëhet fjalë për Kosovën.

Ai shtoi se Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Bashkimin Evropian në dhjetor të vitit 2022, edhe pse janë pesë anëtarë që nuk e njohin atë. Pavarësisht kësaj, ai përsëriti perspektivën e vendit në BE.

“Me BE-në kemi nënshkruar Marrëveshjen kontraktuale të Stabilizim Asociimit dhe që nga Samiti i Selanikut në vitin 2003, perspektiva e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE është bërë politikë e Bashkimit Evropian. Ne do të bëhemi sa më shpejt pjesë e BE-së dhe mendojmë se procesi i integrimit në BE i shërben vendit tonë”.

Ndërkaq, në intervistën e tij për mediat polake, Kurti tha se Kosova i përmbush vlerat, standardet dhe parimet e bllokut dhe “ne duhet ndihma e vendeve që na kanë njohur për të njohur vendet që nuk na njohin”.

Kurti tha se kjo është 22 nga 27 vendet anëtare të BE-së, 26 nga 30 vendet e NATO-s dhe 34 nga 46 vendet e Këshillit të Evropës, që u nënshtrohen aspiratave për t'u anëtarësuar në organizata të tjera ndërkombëtare.

“Përfshirja jonë në BE nuk i shërben vetëm interesit dhe mirëqenies sonë, sepse edhe ne duam të kontribuojmë. Bashkimi Evropian është projekti më i rëndësishëm historik dhe politik për paqe dhe prosperitet që nga Lufta e Dytë Botërore”, shtoi ai./ CNA

 

Lajmet e fundit nga