LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Libia shpall gjendjen e emergjencës pasi stuhia Daniel vret 150 persona

11 Shtator 2023, 19:13, Kosova & Bota CNA

Libia shpall gjendjen e emergjencës pasi stuhia Daniel vret 150 persona

Të paktën 150 persona kanë vdekur pas një stuhie të fuqishme që shkaktoi përmbytje të rënda në Libinë lindore, tha një zyrtar, raporton BBC.

Stuhia Daniel arriti në tokë në vendin e Afrikës Veriore gjatë fundjavës, duke bërë që autoritetet të shpallin një gjendje të jashtëzakonshme ekstreme. Javën e kaluar, ajo vrau dhjetra njerëz në Evropë.

Zyrtarët në Libinë lindore kanë vendosur një shtetrrethimi, ndërsa shkollat ??dhe dyqanet janë urdhëruar të mbyllen.

Stuhia Daniel ka prekur qytetet lindore të Bengazit, Sousse, Derna dhe Al-Marj.

Kryeministri, Abdulhamid Dbeiba, tha të dielën se ai kishte udhëzuar të gjitha agjencitë shtetërore që "të merren menjëherë" me dëmet dhe përmbytjet, ndërsa Kombet e Bashkuara në Libi thanë se po e ndiqnin stuhinë nga afër dhe do të "siguronin ndihmë urgjente në mbështetje të përpjekjeve të reagimit në nivel lokal dhe kombëtar”./ CNA

Lajmet e fundit nga