LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sy e veshë nga Rusia/ Çfarë dihet për takimin Kim Jong Un-Putin

12 Shtator 2023, 09:32, Kosova & Bota CNA
Sy e veshë nga Rusia/ Çfarë dihet për takimin Kim Jong
Kim Jong Un dhe Vladimir Putin

 

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka mbërritur me tren në Rusi ku do të takohet me presidentin Vladimir Putin. Aktualisht Putini është në Vladivostok në lindjen e largët të Rusisë, e cila është rreth 200 km (125 milje) nga kufiri i Koresë së Veriut.

Nuk dihet ende se ku do të kryhet takimi mes dy liderëve. Mediat vendase raportojnë se treni i Kim po shkon në veri, larg Vladivostok. Ajo që dihet me siguri deri më tani është se takimi do të zhvillohet në ditët në vijim. 

"Ne nuk po tregojmë ende ku do të zhvillohen bisedimet", u tha gazetarëve rusë disa orë më parë zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Mësohet se Kim ka sjellë me vete zyrtarë të lartë ushtarakë. 

Të dyja vendet pritet të finalizojnë një marrëveshje armësh që mund të bëjë që Pheniani të furnizojë armë për të nxitur luftën e Rusisë në Ukrainë, një paralajmërim ky i SHBA-së. 

Sy e veshë nga Rusia/ Çfarë dihet për takimin Kim Jong
Kim Jong Un duke përshëndetur nga treni i tij ndërsa niset nga Pheniani për në Rusi

Kremlini ka thënë se Rusia "nuk është e interesuar" për paralajmërimet e Uashingtonit dhe në vend të kësaj do të fokusohet në interesat e Phenianit dhe Moskës.

Ky është udhëtimi i parë i Kim jashtë vendit në katër vjet. Ai u takua për herë të fundit ballë për ballë me Putinin në vitin 2019. 

 

 

Lajmet e fundit nga