LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Elisa of the incinerators!

2023-07-20 14:08:00, Editorial CNA
Elisa of the incinerators!
Illustrative photo

The famous Elisa Spiropali can now be called the Elisa of incinerators. New facts and evidence have emerged, Klodian Zoto's connections with her husband, the famous water meters, a story that begins with the corruption of meters in Korça, Berat, Lushnje, Fier, and so on.

Smart meters that were billed for 100 or 120 euros, while in China they are worth no more than 20 dollars.

Elisa Spiropali spoke today in parliament and she excelled. Skanderbeg's midwife used to be called, now it should be called Elisa of the incinerators. She said that she was not afraid that our prime minister would face the issue of incinerators in the parliament, he had made it clear in the investigative commission when he was in front of Jorida.

But Elisa forgets to say that Jorida was an instrument of Lali Eri, Erion Veliaj of Mjafti, where Elisa was also and they fought to overthrow the Socialist Party and Fatos Nano in 2005 from power for the interests of Sali Berisha, of course, then.

Elisa of the incinerators!

Then they destroyed the socialists to take their seats. Elisa of the incinerators forgets to tell us that Arben Ahmetaj was Rama's deputy prime minister. Elisa forgets to tell us that the government has defended with pathos the incinerator of Elbasan that is not working today and the mountain of garbage is there and it needs 2 million euros a year to work and the municipalities are poor, they cannot afford to maintain it.

Elisa forgets to tell us that Fier's incinerator is out of order and needs another 3 million euros, although the company that built it wrote a letter to the Albanian state two years ago, come and take it over. But there is another detail that Elisa of the incinerators must learn.

In Tirana, 29 euros/ton is paid for landfill, while in Fier, according to the letter of the official who administers it, it is 12 euros/ton. It is 17 euros/ton in 6 years paid in vain and the waste is there, encapsulation has been done and mountains of garbage are being created.

Why should I pay my Elisa of incinerators for an incinerator that does not exist. Why should 29 euros/ton be paid when there is no incinerator there?

They can be collected, the waste, when the incinerator was built, 29 euros/ton could be paid, as it would be burned. While there is no incinerator, why should they be paid?

Because the complete process is not carried out and the 29 euros in the contract are for the complete landfill process of incineration and others, while today there is no incinerator.

Elisa of the incinerators!

And since Elisa is worried and thinks she can have the incinerator before the 2025 elections, the question marks are big. An incinerator like the one designed in Tirana cannot be built in a year or 18 months, it is impossible.

On the other hand, it turns out that the company does not have the proper finances, that is, it does not have those 128 million euros to invest. Elisa of the incinerators must know well that the prime minister cannot go to the parliament because he has a sign in front of his eyes.

In at least 4 years, 110 million euros would have to be invested. And if 6 are considered, then the investment should have been completed from the date of signing the contract. Some wire fences have been made, some encapsulations have been made, a couple of silos have been built, but there is no incinerator.

Shareholder Giuseppe Ciafaglione has taken the mountains. Mirel Mërtiri and Klodian Zoto have sold the shares to others, a conditional sale, that is, they took the contract of the incinerator of Tirana, of the landfill, and made it a bargain in the European market to find shareholders and build it since they had no money. The Albanian state could have done this.

He could have made an open international tender and the right investors came, not to hide Klodian Zoto using Polwurth or the company Energy Recuperator for 6 months and to sell it to the Italian Ciafaglione, who has taken the mountains and is looking internationally.

A company that earns about 25 million euros in 6 years is sold to other shareholders from 400 or 300 thousand euros with expected lek and money received as wages. Elisa of the incinerators must understand that their well will bring the government inside.

Edi Rama cannot defeat him, nor Lulzim Basha, nor Ilir Meta, nor Sali Berisha, they can never defeat him in the elections. That fragmented opposition, basically divided in its convictions on how it should act, cannot defeat Edi Rama. But that he will bring most of his government, his General Secretary and many officials inside, there is no question.

That the Tirana incinerator is the biggest scandal in 30 years, the most unstoppable corrupt scandal in the entire history of Albanian democracy, this is a fact. And if the ancient pyramids that burned Albania were worth only 70-90 million euros, the incinerator is worth 10 times that.

Dhe këto para të cilat pretendohet se nuk i paguan qeveria, por qeveria paguan pak, i japin qytetarët shqiptarë nga xhepat e tyre, nga taksat që i japin bashkisë së Tiranës. Nga taksat që i japin qeverisë shqiptare. Taksat i paguajnë qytetarët e Tiranës, qytetarët e Shqipërisë nga shuma më e rritur e apartamenteve të dyqaneve që ata blejnë apo të pronës që ata e blenë.

Elisa e inceneratorëve këtë gjë e di shumë mirë. E di se qeveria shqiptare nga transferta e pakushtëzuar i ka dhënë rreth 60 milionë dollarë inceneratorit që mungon në Tiranë.

I ka dhënë private rreth 50 të tjera dhe këto sipas bilancit të deklaruar të kompanisë jo sipas shifrave të shpikura nga gazetarët.

Prandaj Elisa e inceneratorëve duhet të mësojë njëherë e mirë se ato do ta thithin brenda edhe atë vetë, pushtetin e saj të korruptuar dhe të gjithkujt që është përfshirë me inceneratorët qoftë ne matës uji gjoja inteligjentë shumica e të cilëve në Berat e të tjerë nuk funksionojnë janë hedhur në kosh të plehrave qindra mijëra euro apo miliona të marra nga taksat e qytetarëve të varfër.

Ata inceneratorë do të djegin çdo Elisë dhe çdo skandaloz tjetër politik që vjen vërdallë në mejhanen e parlamentit duke na treguar se nuk kemi korrupsion kemi një qeveri të mirë dhe se inceneratorët janë suksesi më i madh i Rilindjes. Në fakt inceneratorët janë ata që do të djegin Rilindjen./ CNA

 

KUJDES! Shkrimi është ekskluziv i CNA.al dhe gëzon të drejtën e autorësisë, sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Ai mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “CNA.al” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal.

 

17:15 Editorial Ardi Stefa

Urat...

Kur pret ura pa ndonjë arsye të veçantë, ndonjëherë bie në...

Lajmet e fundit nga