LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lulzim Basha, don't come back!

2023-05-29 10:01:00, Editorial Roland Qafoku
Lulzim Basha, don't come back!
Lulzim Basha

With a short-sleeved black blouse, combined with black dyed and partially cropped hair. With a pair of linen jeans and with the only accessory on his hands, the wedding ring. With a vocabulary that would create the instinct to say "where did I hear this voice".

With a circular background in the middle of a green area with about 30 young people who were more interested in mobile phones but he called them the DP Youth Forum, Lulzim Basha almost announced to us last Wednesday that summer has come. In fact, he informed us that he is returning to the head of the official DP.

Although it seemed that everything was accompanied by an effort to curate every detail, on his Facebook page the interest left much to be desired. The posting of this output with voice, picture and subtitles, on his official Facebook page, received only 670 likes, 200 comments, mostly against, and 37 shares.

And all this was accompanied by a gross spelling mistake as it was written in capital letters BRAGTISUR, instead of BRAKTISUR. And no one has the ability on their staff to correct this. While with his body language, in that sudden exit, as always, he seemed uncertain and all afraid of how he would be received.

The same scene was repeated on Saturday in Shkodër, yes with young people, yes with that care, yes with that rhetoric of words that don't stay in your mind at all, but with the only difference, the brand of the T-shirt was worn on the body, this time it was khaki alla Volodymyr Zelenskyy.

You don't have to have the brain of Leonardo Da Vinci to understand that he will return as the head of the official Democratic Party, and with this we must give justice to some humorous pages on social networks when they wrote that "the one who gives us bread is back". The politician who was at the head of the DP for 8 years, 7 months and 7 days, from July 23, 2013, when he took office, until March 21, 2022, when he resigned, is showing that not only has he not changed, but he is imposing himself on the party that has left to retake the place he left empty, but not in court.

After 1 year and two months of resignation, this too with his own style, suddenly, Lulzim Basha has filled his mind that he is making a triumphant return and the Albanians should be excited by this "sacrifice" that makes the meat grain-by-grain. That this return is almost like the return of Skenderbeu to Kruja on November 28, 1443, or the return of Ismail Qemal Vlora to Vlora on November 28, 1912.

What are the reasons why Lulzim Basha should not return to the head of the DP? Everything is related to what he did and did not do during the time he led this party.

1. Lulzim Basha is the one who destroyed and divided the Democratic Party . He is the author of what is happening in this party and at no time did he have the ability, the courage and the courage to make it possible to save this party from the great disunity and division that it is currently in. His assertions that he made this or that decision to avoid splitting the party are worthy of belief only by someone with a low IQ among those around him.

2. Lulzim Basha as chairman of PD created the perception that this party was not only dualist with Sali Berisha, but no decision was made without his directive and commitment. Në realitet kjo nuk ka qenë kështu. Ishte Sali Berisha që e mbështeti Bashën te zgjidhej kryetar. Ishte Berisha ai që e mbështeste gjatë kohës që Basha ishte kryetar dhe ishte po Berisha që bëri gabimin e madh që mbeti pjesë aktive e politikës edhe pasi dha dorëheqjen nga drejtimi i PD-së. Në këtë mënyrë, Lulzim Basha edhe kur Berisha nuk ndërhynte, krijonte perceptimin se ishte ai që nuk e linte rehat, se ai i ndërhynte dhe se ai e impononte në marrjen e vendimeve. Përgjatë kohës që Basha ishte kryetar i PD, të gjithë mendonin se Sali Berisha ishte në fakt kryetar real i PD-së. Justifikimet se nuk e linte Berisha për të punuar mirë, janë të kota dhe askush nuk e hamendëson dot sot si do kishte qenë karriera e Bashës pa ndihmën e Berishës.

3. Lulzim Basha mbetet një humbës serial. Gjatë kohës që ai ishte kryetar, PD humbi të gjitha betejat e saj politike. Humbi zgjedhjet lokale të 21 qershorit 2015, humbi zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit 2017 dhe zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021. Në masën e njerëzve i krijua përceptimi se me Lulzim Bashën kryetar, PD nuk vjen kurrë në pushtet.

4. Lulzim Basha tradhëtoi protestën më të madhe dhe më me ndikim të opozitës të viteve të fundit, atë të çadrës në muajtë e parë të vitit 2017 dhe në fund bëri një koalicion të turpshëm qeverisës me PS në zgjedhet e 25 qershorit të vitit 2017. As sot pas gjashtë vitesh, nuk e di kush se çfarë bisedoi për 4 orë me Edi Ramën në takimin e famshëm mes tyre tetë a tetë, duke u gdhirë 18 maji i vitit 2017. Kjo mbetet një nga enigmat më të mëdha të karrierës së tij.

5. Lulzim Basha mori vendimin më absurd dhe kontravers në historinë politike të këtyre 33 viteve duke hequr dorë nga mandatet e deputetëve më 17 shkurt 2019 dhe duke sjellë që PD të dilte jashtë sistemit politik dhe krijoi një precedent të rrezikshëm dhe antidemokratik.

6. Lulzim Basha mori vendimin e dytë absurd dhe kontravers në historinë e politikës shqiptare duke mos marrë pjesë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019. Jo vetëm dëmi i daljes nga sistemi për herë të dytë, por kjo tërheqje krijoi një bazë që Edi Rama dhe Partia Socialiste ta zgjeronte pushtetin duke lënë hapësirë të konsiderueshme që do sillte pasoja për PD-në në çdo garë elektorale të mëpasshme.

7. Lulzim Basha nuk e drejtoi kurrë PD-në me parime demokratike. Gjatë kohës që ai e drejtoi këtë parti nuk u shqua kurrë për demokraci të brendshme dhe funksionale. PD mbeti një parti e kryetarit për kryetarin dhe vota nuk ishte institucion.

8. Lulzim Basha nuk krijoi marrëdhënie normale me partnerët ndërkombëtarë, veçanërisht me ata amerikanë. Nëse sot ai e cilëson këtë raport si pikën e tij më të fortë, kjo nuk ka ardhur për shkak të aftësisë së tij por prej vendimit të Departamentit të Shtetit për shpalljen non grata të Berishës. Basha ka hyrë në histori si kryetari i PD-së që posaçërisht për vendimet e tij të gabuara dhe protestat e dhunshme kanë ardhur në Tiranë për ta takuar dhe këshilluar zyrtarë të lartë të Departamentit të Shtetit.

Kulmi i qendrimeve të SHBA ka qenë ai i zëvendëshefit të misionit amerikan në Tiranë Daniel Koski në 2019, i cili iu drejtua Bashës me fjalët: “Çdo akt dhune nga dita e sotme deri në 1 korrik, do ta detyrojë Departamentin Amerikan të Shtetit t’ju klasifikojë si organizatë të dhunshme”.

Ndërkohë nuk kanë qenë të pakta rastet kur këta zyrtarë janë shprehur për mungesën e qendrueshmërisë së tij në ato që thotë dhe ato që bën duke krijuar konkluzionin se ai është një politikan i pabesueshëm për ta. Loja sot si proamerikan i madh është pothuajse e pabesueshme vetëm kur kujtojmë deklarat e diplomatëve amerikanë kundër tij kur ai hoqi dorë nga mandatet e deputetëve dhe nuk mori pjesë në zgejdhjet lokale.

9. Lulzim Basha krijoi në PD frymën familjare dhe klienteliste. Në historinë politike të Shqipërisë në këto 33 vjet kurrë nuk ka patur një rast si i Lulzim Bashës që partia e drejtuar prej tij ka patur si qendër graviteti familjen e tij. Çdo vendim, udhëzim, dhe organizim kalonte më parë në laboratorët e diskutimit të kunatit të tij, një rast i paprecedentë dhe që krijoi një pakënaqësi të madhe në këtë parti.

10. Lulzim Basha gathered around him a considerable number of incompetent, superficial, unpopular and unreliable people. His party management and leadership staffs never managed to instill confidence that they were doing a professional and efficient job. Servilism, arrogance and self-confidence were the main qualities of some people near Lulzim Basha, bringing great distances with people. One of them was media relations. In most of Lulzim Basha's reports with the media, he had clientelistic, preferential and divisive relations. This was so pronounced that he has marked his name in history as the first and only politician in Albania so far who has given an interview with dubbing thanks to the "kindness" and passion towards him of the author of this interview.

Lajmet e fundit nga