LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dokumenti/ Gazetari i inceneratorëve, udhëtime në Vjenë dhe Athinë për të takuar Mirel Mërtirin?!

26 Prill 2023, 19:14, Aktualitet CNA
Dokumenti/ Gazetari i inceneratorëve, udhëtime në Vjenë dhe
Fotomontazh - Endrit Habilaj dhe Mirel Mërtiri

Mercenari i inceneratorëve, gazetari Endrit Habilaj tashmë është përballë fakteve që CNA do t’ja sjellë ditë pas dite dhe do i shërbejnë SPAK për të zbardhur të vërtetën dhe gjetur pronarin e vërtetë të inceneratorëve por edhe bashkëpunëtorët.

Pasi refuzoi t’ju përgjigjej pyetjeve tona, ne dje i publikuam një email të tij, i cili i dërgohej administratorit të kompanisë mëmë “Geogenix” në Holandë, në lidhje me CNA, mediave City News Albania.

Një lidhje e konfirmuar dhe e vërtetuar e Endrit Habilajt si organizatori kryesor i propagandës, shpërndarjes së parave, përfitimeve nga inceneratorët. Një aferë korruptive 430 milionë dollarë, një kontratë në Tiranë, që kushdo që e ka hartuar apo firmosur duhet të mbajë përgjegjësi para ligjit, ashtu sikundër po mbajnë përgjegjësi për Elbasanin dhe Fierin. Duhet të shkojnë përpara SPAK-ut edhe shërbëtorët e inceneratorëve.

Dokumenti/ Gazetari i inceneratorëve, udhëtime në Vjenë dhe
SPAK

Endrit Habilaj është njëri prej tyre. Me skemat e tij, si një mercenar i paguar nga inceneratorët, me paratë që merren nga taksat e shqiptarëve, ai shërben duke mbushur xhepat me ato që u vidhen shqiptarëve të varfër.

CNA e ka treguar me letra se si disa kompani në emër të tij, në godinën e “Top Channel” dhe në emër të bashkëshortes së tij, paguheshin muaj për muaj nga kompania e inceneratorëve.

Të tjera të dhëna do të nxjerrim në lidhje me të ardhurat e fshehura dhe mosdeklarimet e tyre, por sot po sjellim përgjigjet për pyetjet e dytë dhe të tretë që ne i drejtuam Endrit Habilajt, pasi e kontaktuam dhe ai refuzoi të përgjigjej dhe ne ia bëmë publike.

Po sjellim sistemin TIMS, të dhënat e fluturimeve të zotit Habilaj. Siç CNA ka raportuar, Endrit Habilaj është takuar me Mirel Mërtirin në Vjenë, në më shumë sesa një rast. Gjithashtu ka pasur udhëtime të shpeshta edhe në Athinë.

Dokumenti/ Gazetari i inceneratorëve, udhëtime në Vjenë dhe
Udhëtimet e Endrit Habilajt në sistemin TIMS

Mirel Mërtiri është “truri” i inceneratorëve, është njeriu me të cilin mban kontakte Endrit Habilaj, është njeriu që koordinon propagandën mediatike pro inceneratorëve, kundër gazetarëve. Këto janë dy pika të rëndësishme, të tjerat se çfarë bën me ortakë, bashkëpunëtorë të tij politikanë dhe regjinë politike të Rilindjes nuk janë aspak në interesin tonë.

Endrit Habilaj rezulton të ketë udhëtuar në Vjenë shpeshherë dhe pikërisht disa data rezultojnë edhe kur do të mblidhej bordi apo grupi i aksionerëve kryesorë të inceneratorëve, përfshi këtu edhe Mirel Mërtirin.

Kjo pasi, për të informuar edhe opinionin publik, takimet bëhen në Vjenë, aty ku ndodhet Mireli së bashku me Stela Gugalljan, bashkëjetuesen e tij dhe dy fëmijët, ku është mësuar se Stela Gugallja ka kërkuar strehim politik. Të njejtën gjë po kërkon të bëjë edhe Mirel Mërtiri, të cilit asnjë media në Shqipëri nuk ia përmend emrin.

Dokumenti/ Gazetari i inceneratorëve, udhëtime në Vjenë dhe
Fotomontazh - Mirel Mëriti dhe godina e "Top Channel"

Pra, “Top Channel”, i cili 24 orë bën sikur “lufton” kundër inceneratorëve, me koordinimin e Habilajt dhe të tjerëve, me çantat me para dhe pagesat që shkojnë për llogari të propagandës së inceneratorëve, nuk e përmend emrin e Mirel Mërtirit bashkë me media të tjera, por thonë se bëjnë “luftë” duke sulmuar Arben Ahmetajn, “tigrin” e qeverisë. Kjo qeveri e cila në 10 vjet nuk ka ditur asgjë se çfarë ka ndodhur me inceneratorët dhe e mësuan pikërisht këto muajt e fundit, pasi “Top Channel” është paguar me thasë me para dhe ka ortakëri direkte me Mirel Mërtirin dhe Klodian Zoton. Ortakëritë fillojnë te “Lori Caffe” dhe përfundojnë te fatura pagesash dhjetëra-mijëra euro.

Sistemi TIMS na tregon qartë se Endrit Habilaj ka udhëtuar në Vjenë dhe në Athinë. Ne po i publikojmë disa prej tyre. Në raste se nuk ka përgjigje për detajet dhe do të heshtë, do të sjellim të tjera detaje që do t’i duhen shumë SPAK-ut për të qartësuar të gjithë skemën.

TIMS tregon udhëtimet. Mund të provohen dhe takimet. Pa e pyetur Mirelin në SPAK, mund të mos ketë detaje mbi të vërtetat e inceneratorëve, pasi në qoftë se “truri” nuk flet, skema është vështirë për tu kuptuar.

Por nga ana tjetër duhet thirrur Endrit Habilaj për të treguar paratë e inceneratorëve, udhëtimet dhe propagandën mediatike, shantazhin ndaj prokurorëve dhe sulmin ndaj gazetarëve, paratë që iu paguhen disa njerëzve nëpër portale, ato që merr “Top Channel”, si Endrit Habilaj që sot ka kaluar në hije akuzonte “Top Channel”-in për gjobvënie apo “Top Channel” e akuzonte Habilajn për gjobaxhi dhe si me bekimin e Mirel Mërtirit tashmë gjërat kanë ndryshuar.

Shërbëtori mediatik i inceneratorëve ka udhëtuar në Vjenë dhe në Athinë, sipas sistemit TIMS, shumë shpesh. Ka detaje të tjera për takimet, emailet, në mënyrën se si komunikon me gazetarë të ndryshëm, me drejtues portalesh që SPAK mjafton t’i verifikojë për të ndalur kështu batërdinë që bëhet me paratë e shqiptarëve.

Dokumenti/ Gazetari i inceneratorëve, udhëtime në Vjenë dhe
Endrit Habilaj

Shqiptarët e varfër me taksat e tyre paguajnë inceneratorin që nuk ekziston në Tiranë dhe gjobaxhiu i akuzuar nga “Top Channel”, “banditi” mediatik i inceneratorëve në terren, apo në media propagandon, sulmon, akuzon për  interesa të një grupi që abuzon me taksat e shqiptarëve, që nga Lemon Mango që nëse SPAK nuk e njeh mund të gjejë duke pyetur Endrit Habiljan se kush është ky person, kush është “truri” i vërtetë i inceneratorëve, kush janë përfituesit, kush janë mediat që kanë marrë para dhe çfarë po ndodh sot që po kërkohet të mbyllet një dosje kriminale hajdutësh dhe korrupsioni që nuk fillon dhe nuk mbaron te një gazetaruc i korruptuar dhe i zhytyr në llumin e baltës së inceneratorëve dhe plehrave që e paguajnë e deri te ministrat apo dhe para atyre ata që kanë firmosur një kontratë, që rrallë do ta gjesh në një vend europian.

Dokumenti/ Gazetari i inceneratorëve, udhëtime në Vjenë dhe
Fotomontazh - Mirel Mërtiri dhe Stela Gugallja

Merren paratë e taksave të shqiptarëve të varfër për një incenerator në Tiranë që nuk ekziston dhe u jepen mediave për propagandë, të cilat kordinohen nga Endrit Habilaj që udhëton në Vjenë ku ndodhet Stela Gugallja dhe Lemon Mangoja që takon Endrit Habilajn.

CNA do të sjellë sërish nesër përgjigje për pyetjet e tjera në lidhje me fakte, materiale dhe detaje që tregojnë qartazi kush “truri” i inceneratorëve, kush është pronari i vërtetë dhe si shkojnë lidhjet nga Holanda  në Tiranë, nga Tirana në Zimbabve, nga Zimbabve në Bullgari dhe nga Bullgaria në Hollandë e gjetkë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga