LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Luftë mes gjobaxhinjëve/ Top Channel-Habilaj si shembulli më i keq i gazetarisë

31 Mars 2022, 19:00, Aktualitet CNA
Luftë mes gjobaxhinjëve/ Top Channel-Habilaj si shembulli më i

Sot në mbrëmje, Top Channel në një kronikë të tij ka reaguar ashpër ndaj stafit të emisionit Top Story, një emision i krijuar nga zoti Ben Blushi me emërimin drejtor i Top Channel. Një emision që për gati tre vite e gjysëm u përdor siç pranohet edhe nga vetë Top Channel për gjoba.

Emisioni filloi gati katër vite më parë dhe do të duheshin po kaq kohë që Vjollca Hoxha dhe të tijët të kuptonin se ishin vënë gjoba.

Nga ana tjetër, autori i emisionit Endrit Habilaj e ka akuzuar Vjollca Hoxhën për gjobë ndaj biznesit. Në fakt, me fillimin e Top Story-t në atë kohë, ishte biznesmeni Nadir Çausholli i pari i cili akuzoi për gjobëvënie Top Channel. Çështja u hap në prokurori por më pas palët u pajtuan.

Më tej, Habilaj drejtonte emisionin Top Story duke goditur ashpër biznese apo fenomene të ndryshme. Në fakt Top Channel e kishte një emision investigativ, atë Fiks Fare por Ben Blushi paralel krijoi një emision tjetër thjesht dhe vetëm për ta përdorur për interesat e tij.

Habilaj ishte autor i emisionit, ku qartazi mbroheshin inceneratorët, ku qartazi bëheshin kronika pro inceneratorëve dhe pro aferës së shekullit. Habilaj ka përgatitur disa herë emisione në Top Story për inceneratorët dhe pro kësaj afere. Gjithashtu Top Channel ka përgatitur disa kronika dhe më pas u zbulua se Ben Blushi, drejtori i Top Channel ishte ortak me pronarët e inceneratorëve.

Tashmë, vjen me një akuzë tjetër. Akuza vjen direkt nga Top Channel. Akuzon Habilajn dhe stafin e Top Story-t për gjoba ndaj bizneseve, pra për pagesat e kryera me qindra miliona lek nga kompanitë  e inceneratorëve, të cilat kanë marrë para nga taksat e shqiptarëve dhe i kanë dhënë për kompani në emër të Endrit Habilajt apo kanë bërë ortakëri me Ben Blushin dhe Vjollca Hoxhën, sot dëgjuam qartazi, hapur dhe publikisht, që Top Channel ti thotë stafit të Top Story se vendosnin gjoba.

Kjo është në fakt një vepër penale. Prokuroria nuk mund të heshtë. SPAK nuk mund të mbyllë sytë. Nga ana tjetër, Endrit Habilaj i është kthyer Top Channel dhe Vjollca Hoxhës  me një akuzë për gjobëvënie ndaj një biznesmeni e të tilla ka pasur plot, të tilla kanë qarkulluar plot në qarqet gazetareske. Sot mesa duket shqiptarët duhet ta shikonin dhe ta dëgjonin se nga Top Channel janë vënë gjoba, se autorët e emisioneve të Top Channel kanë vendosur gjoba. Gjobaxhinjtë kanë qenë Në Top Channel.

Këtë e pranon edhe Top Channel edhe autorët e emisioneve që akuzojnë drejtuesit e televizionit. Një tufë me gjobaxhinj që shajnë njëri-tjetrin publikisht, një tufë me gjobaxhinj që në vend të misionit të mediave kanë zgjedhur ortakëritë dhe korrupsionin e inceneratorëve. Një grup gjobaxhinjësh që kanë zgjedhur të shajnë njëri-tjetrin dhe të hapin publikisht dosjet të cilat qelben erë nga imoraliteti mediatik dhe nga tradhëtia e misionit të medias, sepse media ka mision të jetë në krah të publikut dhe të informoj publikun, jo të vendosë gjoba në emër të audiencës që ka apo dëmit që mund ti shkaktojë një biznesi apo një tjetër./E.K-CNA.al

Habilaj akuza Vjollca Hoxhës dhe Sokol Ballës/ I vunë e po vënë gjoba biznesit

Top Channel e pranon publikisht/ Kishim gjobaxhinj në staf

Top Channel mbyll emisionin e inceneratorëve

Përplasja Top Channel-Nadir Çausholli/ Nga akuzat, kallëzimet penale tek “dashuria në kohën e kolerës”

Top Channel dhjetëra shkrime e kronika kundër Nadir Çaushollit/ Sot transmeton reklamat e tij

Po Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin ku i latë zotërinj prokurorë?

Ortakëritë miliona euro të inceneratorëve/ Jorida Tabaku dhe SPAK ?mbrojnë? Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin?

Pse Jorida Tabaku nuk flet për ortakëritë e Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit me inceneratorët?!

Ortaku i inceneratorëve rikthehet në aktivitet publik

Afera e inceneratorëve/ Faktet që ?kryqëzojnë? deputetin socialist, provat për SPAK

Ortaku 700 milionë i inceneratorëve rikthehet gazetar/ Jep qëndrim për Ukrainën

SPAK pa sy e pa veshë/Vjollca Hoxha në ?shtratin? e drejtësisë

Vjollca Hoxha shkarkon Endrit Habilajn/ CNA.al e denoncoi për lidhjet me inceneratorët

Ortakëritë e Ben Blushit me të kërkuarit e inceneratorëve/ SPAK përballë fakteve

Lajmet e fundit nga