LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Grida Duma dhe G.D-ja, në dy momente

5 Maj 2023, 12:54, Aktualitet CNA
Grida Duma dhe G.D-ja, në dy momente
Foto ilustruese

Dy ditët e fundit në televizionin e ortakëve të inceneratorëve, në “Top Channel”, atje ku shqiptarëve u thuhet sa të lumtur jetojnë duke paguar dhjetëra miliona euro për inceneratorët, panë Grida Dumën ose G.D., të kapur në dy momente.

Të gjithë e kujtojmë momentin kur deputetja e PD-së, deputetja G.D., fliste me Salianjin.

Mesazhet e kohës mbahen mend, historia e Salianjit me G.D-në vazhdon ende, nuk është harruar, por le t’i shikojmë në dy momente, dje dhe sot.

Grida Duma dhe G.D-ja, në dy momente
Grida Duma dhe Ervin Salianji

Atë G.D-në e ashpër dje dhe Grida Dumën si lëpirëse sot.

Dy momentet le t’i krahasojmë me emisionin e dy netëve më parë dhe atë të një nate më parë, me Belind Këlliçin dhe Erion Veliajn.

Grida Duma dhe G.D-ja, në dy momente
Foto ilustruese

Me Belind Këlliçin, që gjatë gjithë kohës tentoi ta nervozonte, ta provokonte, t’i kërkonte të ngrinte gishtin, që më pas të bëhej viral dhe ta sulmonte.

Tentoi ta nervozonte, ishte agresive, nuk e la të fliste. Në momente kur ai tentoi të artikulonte inceneratorët, Mariglen Qaton dhe historitë e Erion Veliajt, Grida filloi të bëhej edhe më e ashpër, më devijuese.

Fiks si ajo Grida që dilte në konferenca shtypi kohë më parë dhe akuzonte Erion Veliajn se merrte 20% për kulla apo kishte lidhje të fortë me “Ndragheta”-n. Këto, të bëra në konferencat e shtypit kur dilte nga foltorja e PD-së.

Këto ditë antimafia italiane shkatërroi një rrjet me 50 italianë dhe shqiptarë, mafiozë, biznesmenë, politikanë, që përbëjnë atë që njihet sot, edhe në Tiranë, si borgjezia mafioze. Në përgjimet e njeriut kyç të ‘Ndragheta’-s, biznesmenit Gallo, i cili bën lidhjen mes biznesit, mafias dhe politikës, konfirmohet se pjesa që merr Erion Veliaj nga lejet e ndërtimit apo pushteti i Edi Ramës nga koncesionet dhe tenderat, është 20%. Ajo që u zbulua nga media është vetëm një episod më shumë në vargun e aferave të pambarim të korrupsionit të qeverisë Rama dhe kukullës kryesore të tij, Erion Veliaj.

Ata marrin 20%-shin e milionave, ndërsa qindra dhe mijëra qytetarë mezi ia dalin të shtyjnë muajin, qindra mijëra të tjerë janë të papunë dhe mijëra të rinj mendojnë vetëm se si të largohen nga Shqipëria. Të gjitha këto janë të dëshmuara në përgjimet e antimafias italiane. Në këto përgjime dalin takimet e kryera të biznesmenëve ndërmjetës shqiptarë, mes Erion Veliajt dhe biznesmenit të ‘Ndragheta’-s, Gallo”, shprehej ndër të tjera Duma në daljet e saj.

Grida Duma dhe G.D-ja, në dy momente
Grida Duma dhe Erion Veliaj

Është po ajo Gridë që akuzonte inceneratorët dhe po ajo Gridë që akuzonte Erion Veliajn dhe mediat e kapura prej tij, ku tashmë vetë Grida cicëron.

Grida është në dy momente. Grida është një G.D., dhe është një Gridë.

Grida Duma dhe G.D-ja, në dy momente
Grida Duma

Njëherë e shikon si lëpirëse të Erion Veliajt, njëherë e shikon si sulmuese të Belind Këlliçit.

E paplotësuar, e nxjerrë jashtë nga politika, pas skandalesh, humbjesh dhe dështimesh pafund, tashmë po zgjedh të dështojë mrekullisht në televizionin e ortakëve të inceneratorëve, në televizionin ku reklamojnë inceneratorët që nuk ekzistojnë.

Në ekranin që ka fituar miliona euro nga inceneratorët dhe pronarët e saj, me të ardhurat që sigurojnë nga ortakëritë me Mirel Mërtirin, Klodian Zoton dhe grupin kriminal mediatik të tyre, fluturojnë me dhjetëra çartera rrugëve të Evropës.

Grida Duma dhe G.D-ja, në dy momente
Foto ilustruese

Paratë e inceneratorëve i paguajnë shqiptarët. Kompanitë paguajnë “Top Channel”-in, “Top Channel”-i paguan Grida Dumën, që në fund i lëpihet Erion Veliajt dhe vazhdon të jetë me dy imazhe, atë të sulmueses dhe atë të lëpirëses.

Një G.D., e vërtetë, e pandryshueshme, tashmë në fushën e medias, duke përfunduar misonin e saj si një shërbëtore, thjesht dhe vetëm për interesa financiare, që nuk e lidhte asgjë me politikën, me demokratët dhe me opozitën e Shqipërisë.

Një imazh me duar në xhepa në ekranin e ortakëve të inceneratorëve që thjesht dhe vetëm bën sikur kërkon të flasë në një “hard talk”, por i shërben Veliajt me lëpirjen e radhës./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga