LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një mrekulli ngjyrash në tezgjah/ Njihuni me dizajnerë të modës që punojnë me thurje

24 Tetor 2022, 12:34, Trending CNA

Një mrekulli ngjyrash në tezgjah/ Njihuni me dizajnerë të

Dita Kombëtare e Tezgjahut festohet për të nënkuptuar rëndësinë e historisë së Indisë. Ajo festohet çdo vit, pasi kjo ditë ka një rëndësi të veçantë për Lëvizjen Swadeshi në vitin 1905. Prandaj, dita tani festohet si Dita e Tezgjahut për t'i bërë haraç komunitetit të endësit dhe artizanëve të Indisë. Ka shumë stilistë indianë të modës që punojnë me Handloom dhe bëjnë një ringjallje të Handloom edhe në kohët moderne. Disa nga dizajnerët e famshëm që punojnë me Handloom janë: Gaurang Shah, Ritu Kumar, Sanjay Garg, Payal Khandwala, Rahul Misra, Sabtasachi Mukherjee, Abraham & Thakor, edhe shumë të tjerë.

1. Gaurang Shah

Një mrekulli ngjyrash në tezgjah/ Njihuni me dizajnerë të

Marka Gaurang Shah përfaqëson një rishpikje të sareeve të endura me dorë të trashëgimisë dhe veshjeve indiane. Çdo dizajn është unik në estetikën e dizajnit dhe çdo pjesë është një trashëgimi më vete. Është marka e parë në Indi që prezanton thurjet indigjene në modën e zakonshme. Të gjithë artizanët vendas në të gjithë vendin janë pjesë e markës Gaurang Shah dhe marka gjithashtu mbështet rritjen socio-ekonomike të artizanëve. Dizajneri ka prezantuar koleksionin e tij në shumë shfaqje të njohura të modës si Java e Modës Lakme dhe shumë të tjera.

2. Ritu Kumar

Një mrekulli ngjyrash në tezgjah/ Njihuni me dizajnerë të

Koleksioni i famshëm i Ritu Kumar ' Banaras Revival Project ' në 2016 shfaqi artin e rrezikuar të mëndafshit dhe thurjes së pambukut të Varanasit. Ritu Kumar u përpoq të rikthejë punën e bukur të Handloom dhe artizanët vendas për të nxjerrë në pah gjatë këtij spektakli. Ajo është gjithashtu e njohur për punën e saj në Matka Silk, pëlhura Bhagalpuri të endura me dorë dhe shtypjen e blloqeve me dorë.

3. Rahul Misra

Një mrekulli ngjyrash në tezgjah/ Njihuni me dizajnerë të

Rahul Misra, stilisti i parë që prezantoi në Javën e Modës së Lartë në Paris me zanate tradicionale indiane. Ai punon rreth Weaves dhe pëlhurave tradicionale si mëndafshi, Chanderi, Handloom prej pambuku Kerala dhe shumë të tjera. Ky koleksion u shfaq me Kerala Handloom Fabric për të bërë fustane dhe lehenga. Ai mblodhi artizanë vendas nga i gjithë vendi për të bërë punën më të mirë.

4. Payal Khandwala 

Një mrekulli ngjyrash në tezgjah/ Njihuni me dizajnerë të

Etiketa Payal Khandwala ka prodhuar tekstile dhe pëlhura duke ringjallur Handloom Indian. Ajo i jep një rinovim bashkëkohor tezgjahut tradicional për të tërhequr mijëvjeçarët. Ajo përdor gjithashtu teknika të bllokimit të ngjyrave dhe fije të pasura mëndafshi për ta bërë atë tërheqës. Puna e tezgjahut bëhet nga artizanët sipas sezonit. Prodhimi i sarive me tezgjah është i rëndësishëm për zhvillimin ekonomik në Indinë rurale. Përfundimi i një sari të vetëm kërkon dy deri në tri ditë punë. Disa rajone kanë traditat e tyre të saris me tezgjah.

Një mrekulli ngjyrash në tezgjah/ Njihuni me dizajnerë të

Dita Kombëtare e Tezgjahut, e festuar për të nënkuptuar rëndësinë e teknikave të vjetra të tezgjahut. Në këtë ditë, qeveria dhe organizatat e tjera nderojnë komunitetin e tezgjahut për kontributin e tyre të jashtëzakonshëm në zhvillimin socio-ekonomik të vendit./CNA.al

Lajmet e fundit nga