LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi brezave

17 Tetor 2022, 22:00, Trending CNA
10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi
Foto ilustruese

Mbretërit kanë kaluar dhe huazojnë bizhuteritë e tyre mbresëlënëse nga brezi në brez për shekuj. Edhe pse ndonjëherë, ato pjesë modifikohen për t'iu përshtatur stileve aktuale ose për t'iu përshtatur shijeve aktuale të familjes mbretërore. Pa dyshim, është interesante të shikosh që këta gurë të çmuar të stilohen nga mbretër të ndryshëm për periudha të ndryshme kohore.

Mbretëresha Mary Fringe Tiara

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Kjo diademë që të lë pa frymë është porositur nga Mbretëresha Mari shumë kohë më parë, në vitin 1919. Kapaku është veshur nga mbretër të ndryshëm, përfshirë Mbretëreshën Elizabeth II dhe iu dha hua Princeshës Beatrice për ditën e saj të dasmës.

Kurora Kokoshnik

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Kjo kurorë e mrekullueshme u bë për stërgjyshen e Mbretëreshës Elizabeth si dhuratë për përvjetorin e martesës. Në foton e parë, diadema është e veshur nga Mbretëresha Mari, e cila ia la kokën mbretëreshës Elizabeth II.

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Karfica e parë e Princeshës Charlotte

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Së fundmi, Princesha Charlotte  kemi parë të për dorë një karficë të mrekullueshme me patkua. Këtë bizhuteri me siguri ia ka dhuruar mbretëresha Elizabeth. Historia e xhevahirit nuk është konfirmuar ende, por një faqe fansash zbuloi se karfica u përdor për herë të parë nga nëna mbretëreshë në vitet 1920.

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Gjerdan dhe vathët e kurorëzimit

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Këto bizhuteri të bukura janë veshur nga mbretër të ndryshëm për 4  kurorëzime. Ato i përkasin së pari mbretëreshës Viktoria dhe falë emërtimit të saj si trashëgimi të kurorës, ato u përcollën nëpër breza.

Kurora  me zemra e  mbretëreshës Mari

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Historia e kësaj kurore është e gjatë, por ajo erdhi në duart e Mbretëreshës Elizabeth në vitin 1953. Më vonë Mbretëresha ia dha kurorën nuses së saj, princeshës Diana. Nuk është e qartë se çfarë ndodhi më pas, por Kate Middleton u shfaq së fundmi me këtë kurorë.

Vathë me diamante dhe perla

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Këtë vit, Dukesha e Kembrixhit ka vendosur një palë vathë mahnitës që i përkasin princeshës Diana. Lady Diana  i mori në një gala në vitin 1995, dhe sipas argjendarit ata kanë një patku kalë dhe një motiv gjethe dafine.

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Dukesha e Madhe Vladimir Tiara

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Kjo kurorë  e mrekullueshme u ble nga Mbretëresha Mari, nga pasardhësit e Dukeshës së Madhe Vladimir. Pjesa u bë për Dukeshën në vitet 1870, por ajo duhej të shitej.

Unaza e fejesës së Dukeshës së Kembrixhit

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Kur Princi William i propozoi Kate Middleton-it, ai e bëri këtë me një unazë të çmuar që i përket nënës së tij. Princi Charles i kërkoi Lady Di të martohej me të në vitin 1981 me të njëjtën unazë, të cilën e zgjodhi vetë Princesha Diana.

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Vathët blu të princeshës Diana

Këta vathë mahnitës me  diamant dhe ametist i përkasin gjithashtu Lady Diana. Dukesha e Kembrixhit zgjodhi t'i vendoste ato këtë vit në paradën e ditëlindjes së Mbretëreshës.

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Karfica me gjethe panje

Mbretëresha Elizabeth II  trashëgoi karficën e bukur nga Nëna Mbretëreshë. Pjesa zakonisht vishet gjatë vizitave të mbretërve në Kanada . Mbretëresha e ndjerë Elizabeth II ua dha atë Camilla dhe Kate që ta përdornin gjatë udhëtimeve të tyre përkatëse./ CNA.al

10 aksesorë mahnitës që familja mbretërore u trashëgoi

Lajmet e fundit nga