LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prerja e vetme e flokëve që duket gjithmonë e mrekullueshme gratë mbi 50 vjeç

15 Tetor 2022, 15:25, Trending CNA

Prerja e vetme e flokëve që duket gjithmonë e mrekullueshme

Flokët janë një pjesë mjaft e rëndësishme e pamjes së një gruaje, e kjo sa vjen e bëhet më e rëndësishme me kalimin e viteve, e sidimos pas moshës 50-vjeçare. 

Kur gratë hynë në fazën e mesomoshës, flokët e tyre ashpërsohen, si dhe bëhet disi më të hollë, duke humbur kështu shkëlqimin e tyre në rast se nuk kurohen dhe stilohen në mënyrën e duhur. 

Stilist i njohur prerjeve dhe krehjeve, Craig Taylor ka dhënë disa sugjerime për gratë e moshës mbi 50 vjeçe, mbi disa prerje të flokëve, që i bëjnë personazhet e njohur për t'u dukur më të rinj.

Prerje flokësh me shtresa

Prerja e vetme e flokëve që duket gjithmonë e mrekullueshme

Jemi mësuar ta shohim Jennifer Lopez me një fryrje voluminoze, por jemi po aq të dashuruar me këtë bob të lëmuar me shtresa, i cili funksionon për çdo trashësi floku. Për të shmangur rënien e këtij stili, Taylor ka disa këshilla. "Filloni me një produkt të mirë mbajtës, si p.sh. një mousse.  L'Oréal Professionnel TECNI.ART Full Volume Extra  është i mrekullueshëm," thotë ai. “Këto duhen aplikuar vetëm kur flokët janë rreth 70% deri në 80% të thata për dy arsye: për të fituar sa më shumë trup natyral dhe për të parandaluar hollimin e produktit, duke e bërë atë më pak efektiv në flokët shumë të lagur”.

Prerja e vetme e flokëve që duket gjithmonë e mrekullueshme

Modeli me onde e Cate Blanchett është zhytur me stil në pjesët anësore dhe ndihet vërtet e freskët. Funksionon si një gjatësi, por do të dukej gjithashtu shkëlqyeshëm me disa shtresa për kornizën e fytyrës të shtuara. Për të përfituar sa më shumë nga cilësi natyrale e flokëve tuaj, Taylor rekomandon një llak me kripë. "Si spërkatje me kripë si L'Oréal Professionnel TECNI.ART Beach Waves  do të shtojë më tej plotësinë dhe trupin," thotë ai.

Prerja e vetme e flokëve që duket gjithmonë e mrekullueshme

Ka qenë prerja ikonë e flokëve të redaktorit të Vogue prej vitesh dhe ende duket pa kohë me stil. Shtresat e rrumbullakosura të Anna Wintour i japin formë dhe volum bobit.

Prerja e vetme e flokëve që duket gjithmonë e mrekullueshme

Kaçurrelat e Michelle Obama duken kaq elegante në këtë prerje flokësh bob dhe janë shtresuar në mënyrë delikate për t'i dhënë trup dhe definicion teksturës së saj natyrale.

Prerja e vetme e flokëve që duket gjithmonë e mrekullueshme

Kjo prerje flokësh me flokë të ashpër duket e shkëlqyeshme e prerë në një gjatësi të tillë si në foto dhe një skaj të lëkundur. “Një shampo e thatë e spërkatur me kokë poshtë për të arritur në rrënjët e flokëve do të ndihmojë për të dhënë mbështetje dhe më shumë volum”, thotë Taylor.

Prerja e vetme e flokëve që duket gjithmonë e mrekullueshme

Thjeshtësia e këtij prerje flokësh të gjatë flet vetë, dhe është një gjatësi e madhe nëse nuk doni të shkoni shumë shkurt. Ashtu si Julia Roberts dhe zgjidhni disa shtresa delikate të kornizës së fytyrës në pjesën e përparme të flokëve tuaj.

Stilimi i Alfre Woodard është kaq magjepsëse, dhe shtresat përgjatë gjatësisë i shtojnë kaq shumë volum dhe teksturë flokëve.

Prerja e vetme e flokëve që duket gjithmonë e mrekullueshme

Lajmet e fundit nga