LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Çfarë nënkuptojnë me të vërtetë meshkujt kur thonë se preferojnë "pamjen natyrale"?

3 Tetor 2022, 08:42, Trending CNA

Çfarë nënkuptojnë me të vërtetë meshkujt

Ka qenë gjithmonë në modë që burrat të bëjnë shaka dhe supozime për gratë që blejnë ose mbajnë grim. Forume të panumërta në internet shfaqin burra që ankohen para dhe pas fotografive të të famshmëve me dhe pa të. Ata akuzojnë gratë se po përpiqen të mashtrojnë burrat sikur grimi të ishte një lloj mashtrimi që mund të bien viktimë.

Të gjithë e kemi dëgjuar këshillën gjithnjë e më simpatike që burrat i japin njëri-tjetrit për ta marrë atë të notojë gjithmonë në takimin e parë.

Shumë burra pretendojnë se sasia e grimit të veshur nga një grua tregon një flamur të kuq për karakterin ose pamjen e saj fizike. Disa shkojnë aq larg sa arrijnë në përfundimin se interesi për grimin përcakton se gruaja është e kotë, materialiste, e pasigurt ose thjesht "e shëmtuar".


Jemi të vetëdijshme se përmbysja e vazhdueshme e mesazheve mizogjene shoqërore që kur në moshë të vogël është faktorizuar në mënyrë të pamohueshme në këtë interesimin tim. Por kjo nuk e ndryshon faktin që ne e shijojmë vërtet ritualin e veshjes së plotë të fytyrës. Më poshtë do të kemi rrëfimin e një gruaje, e cila tregon se si ka hequr nga vetja barrën e gjykimit të burrave.

"Kam rrëfim tjetër për të bërë. Është njëqind për qind e vërtetë që unë jam një grua e pasigurt dhe me mirëmbajtje të lartë.

Nuk e kam fjalën për mirëmbajtje të lartë si në përkufizimin e fjalorit urban që burrat priren të armatosen kundër grave që pëlqejnë të shprehen ndryshe nga "bukuritë natyrore" të botës, të cilat gjithmonë do të zgjohen pranë tyre duke u dukur njësoj si reklamohen.


Unë jam shumë i mirëmbajtur në kuptimin që krenohem me pamjen time duke festuar bukurinë time çdo ditë. Më pëlqen të marr kohën kur bëhet fjalë për grimin, flokët, modën dhe aksesorët. (Unë gjithashtu bëj dushe shumë të gjata, gjë që me sa duket është e rëndësishme të theksohet.)

Në shkollën e mesme, vishja grim sepse besoja se pa të isha tmerrësisht jotërheqëse. Seriozisht - nuk mund të dilja nga banja ime nëse fytyra ime nuk ishte plotësisht e mbuluar me korrektor.

Ndërsa ato ditë kanë kaluar prej kohësh, unë jam ende duke punuar për çështjet e vazhdueshme të vetëvlerësimit. Ky proces shërimi më ka kërkuar të riformuloj mendimet e mia për industrinë e bukurisë dhe kozmetikës, por kjo nuk do të thotë se dua të heq dorë nga grimi.

Kam gjetur gëzim në eksplorimin e ngjyrave të ndryshme dhe krijimin e artit në fytyrën time.


Ka pasur disa momente në jetën time ku aplikimi i grimit më ka rritur besimin dhe më ka bërë të ndihem pa frikë e bukur. Unë njoh shumë gra të tjera që do të thoshin të njëjtën gjë.

Kjo është arsyeja pse është kaq e vështirë për mua të besoj se ka burra që bëjnë të pamundurën për të turpëruar gratë si unë për këtë formë të të shprehurit - sikur paraqitjet tona duhet të kenë lidhje me preferencat e tyre!

Ajo që është ironike është se burrat (apo - patriarkia) janë arsyeja që industria e bukurisë ka lulëzuar në atë që është sot, por ata duket se janë më të ofenduar nga përdorimi i produkteve të saj sesa ne. Shoqëria i ka kushtëzuar gratë e drejta që të dëshirojnë vërtetimin mashkullor për dekada përmes industrializimit të shikimit mashkullor në reklamat kozmetike.

Modelet femra portretizohen si objekte seksuale, zakonisht të pozuara në pozicione të nënshtruara. Ndërkohë që reklamat u shesin produkte femrave, ato po i nënshtrohen një fantazie mashkullore. Gratë vazhdimisht i shikojnë këto reklama. Kudo. Çdo ditë të jetës së tyre.


Në një moment midis fëmijërisë dhe femrës, pothuajse aq natyrshëm sa mësojmë të marrim frymë dhe të nxjerrim frymë, bëhet e qartë se duhet të paraqitemi në këto mënyra për t'u konsideruar të bukur.

Industria e bukurisë i përdor këto reklama për të bërë të duket sikur po u ofrojnë grave një mënyrë për të marrë kontrollin mbi dëshirën e tyre. Por nëse produktet e tyre i bëjnë femrat të lumtura me mënyrën se si duken apo janë më të pasigurta për veten e tyre, një gjë është e sigurt; kompanitë kozmetike vazhdojnë të fitojnë para.

Guximi i këtyre njerëzve që na gjykojnë për mënyrat se si i përshtatemi shtypjes sonë është befasuese.

Centralizimi i shikimit mashkullor u ka dhënë meshkujve nervin që të mendojnë se çdo gjë që një femër i bën pamjes së saj është rreptësisht  për ta. Prandaj, opinionet e tyre të pasakta duhet t'i kumtohen botës!

Vetë ideja e një mashkulli cis drejt që ka një mendim për grimin më bën të dridhem. Kryesisht sepse jam i hutuar se pse mendojnë fare për këtë. Ka shumë interesa tipike mashkullore, të tilla si bitcoin, që nuk i kuptoj gjënë e parë."- tregoi 35 vjeçarja./CNA.al Burimi: Your Tango

Lajmet e fundit nga