LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kush është influencuesja më e paguar e bukurisë në botë?

14 Tetor 2022, 14:28, Trending CNA
Kush është influencuesja më e paguar e bukurisë në
Influencuesja e bukurisë, Safiya Nygaard

Influencuesja e bukurisë Safiya Nygaard merr mesatarisht 191,248 euro për postim të kombinuar në rrjetet sociale. Por pikërisht në "YouTube", ku influencuesja ka 9.5 milionë abonentë, Safiya fiton 182,544 euro për postim (6,955 euro për "Instagram" dhe 1,749 euro për "TikTok"). Këto janë të dhënat e raportuara nga Cosmetify e cila çdo vit harton një listë të ndikuesve më të pasur të bukurisë në botë.

Në vendin e dytë në këtë renditje është Huda Kattan, e njohur edhe në Itali, e cila fiton “vetëm” 172,149 euro për postim, rreth 20 mijë më pak se Safiya Nygaard.

Por kush është Safiya Nygaard?

Amerikane, e lindur në vitin 1992, është një youtuber e cila u bë e famshme në fillimet e karrierës së saj, me një emision në “BuzzFeed”, kanali amerikan në "YouTube", të quajtur “LadyLike”,  në të cilin ajo tregoi në një mënyrë super ironike, betejat dhe triumfet e 'të qenit grua: nga cikli menstrual te konturimi, nga heqja e flokëve te trendet e modës dhe bukurisë. Kur vendos të largohet nga emisioni në 2017, ajo nisi të postonte një video ku shpjegon arsyet e saj se, mungesa e pavarësisë dhe presioni ndaj përmbajtjes krijuese nga BuzzFeed, e cila mbledh mbi 15 milionë shikime dhe menjëherë bëhet virale.

Dhe pikërisht këtu ajo vendos të bëhet një influencuese e bukurisë dhe të krijojë një kanal të ri në "YouTube" ku ka një sukses të madh me serialin e saj “Bad Beauty Science“. Në Bad Science Beauty, influencuesja e bukurisë bën eksperimente pseudo-shkencore në të cilat përzien produkte të ndryshme duke krijuar produkte krejtësisht të reja: stil Frankestein.

Megjithëse duken eksperimente të pakuptimta, videot e Safiya Nygaard, një e diplomuar në Universitetin Stanford (një nga më prestigjiozët në SHBA) për art, teatër dhe letërsi angleze janë superkreative, imagjinative, ironike dhe shpesh kanë përmbajtjet që kujtojnë tema sociale si fuqizimi apo qëndrueshmëria e femrës. Në të kaluarën, ajo ka folur edhe për vështirësitë që ka pësuar për shkak të origjinës së saj të përzier, duke thënë se “racizmin e ka përjetuar shumë përpara se ta dinte se çfarë do të thoshte kjo fjalë.

Kush është influencuesja më e paguar e bukurisë në

Prandaj, Safiya Nygaard është një ndikuese e bukurisë shumë e veçantë. Ajo definitivisht nuk është influncerja e zakonshme që shpjegon se si të vendosni kremin ??ose si të bëni make-up-in për një rast të veçantë. Për të, bukuria është padyshim një lojë dhe një mjet për të shprehur kreativitetin e saj në 360 gradë. Videot e saj variojnë nga eksperimentet pseudoshkencore të Bad Science Beauty tek të tjerat, në të cilat ajo tregon, për shembull, se ka veshur çizme për një javë të tërë dhe raporton mbi përvojën. Dhe kur Safiya bën këtë lloj video, ajo nuk i shmanget komenteve negative, si fakti që çizmet në fjalë ishin të parehatshme dhe gishtat e këmbës iu tkurrën nga dita e tretë.

Ndoshta, përtej ironisë, është pikërisht ky autenticitet ka dekretuar çelësin e suksesit të saj. Dhe sigurisht edhe fakti që Safiya Nygaard arrin të variojë nga bukuria në stilin e jetesës në modë. Një tjetër serial i saj që sapo ka filluar dhe është super i ndjekur është në fakt ai në të cilin bukuroshja kalon një ditë e një natë në një hotel shumë të veçantë . Ajo i quan "eksperiencë e çmendur hoteli" dhe postimi i saj i parë është "24 orë në një hotel nënujor"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga