LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga argjendi tek aksesorët me ngjyra/ Tendencat e bizhuterive të dimrit 2022 i kthehen klasikes

22 Tetor 2022, 13:39, Trending CNA

Nga argjendi tek aksesorët me ngjyra/ Tendencat e bizhuterive të

Rregullat e stilit shpesh diktojnë përmbajtje, por bazuar në tendencat e modës të dimrit 2022 , nuk kishte frenime të tilla. Edhe bizhuteritë në shfaqjet e modës vjeshtë/dimër 2022 shkuan nga xhaketat e mëdha, bluzat me shkëlqim, deri tek pëlhurat me ngjyra neoni verbuese, duke i shndërruar veshjet si element për të tërhequr më shumë vëmendje. 

Të gjitha stilet më të nxehta të bizhuterive të këtij sezoni janë përmbledhje klasike, që do të thotë se ato jo vetëm që janë më të lehta për t'u gjetur dhe blerë me një çmim të përballueshëm, por se ju jeni të prirur t'i vishni ato përsëri dhe përsëri - edhe kur këto tendenca të "zhduken".

"Do të jetë padyshim një dimër i madh dhe i guximshëm, por në bizhuteri të shkëlqyera, klasikja dhe e rafinuara nuk dalin kurrë nga moda," shkroi Tanaz Shayan, bashkëthemeluese e markës së bizhuterive të bukura SHAY Jewelry , në një email.

Teksa vlerësuam tendencat më të nxehta të pistës së këtij dimri në kategorinë e bizhuterive, gjetëm shumë mbivendosje. Ju do të vini re se mbivendosja në kategoritë e përcaktuara më poshtë; kjo sepse gjëja më e mirë e këtyre stileve është se ato përzihen dhe përputhen me lehtësi. 

"Tendencat tuaja duhet të jenë shumë personale në bizhuteritë e bukura, mendoj unë," thotë Chelsey Bartrum, themeluese e markave të bizhuterive Heirloom Revival dhe Starling Jewelry . 

“Gjithçka hyn dhe del, por padyshim që ka gjithmonë gjëra që thjesht i vishni sepse i doni dhe ato janë për ju.”- vijon ajo.

Më poshtë, një përmbledhje e modeleve të spikatura të sezonit - dhe si mund t'i bëni pamjet tuaja tuajat.

Perlat

Nga argjendi tek aksesorët me ngjyra/ Tendencat e bizhuterive të

Perla klasike më në fund po merr një ndryshim të fytyrës, thotë Tenisha Wilde, themeluese e markës së bizhuterive Ten Wilde . “Perlat luajnë një rol kaq të madh të 'estetikës së parave të vjetra' që ka qenë në trend për një kohë; Mendoni Blair Waldorf”, shkroi Wilde në një email. "Stilet janë përsëritur gjatë dekadave, por perlat morën kohën e tyre për t'u rikthyer...Unë nuk i shoh që të shkojnë askund, dhe unë jam këtu për këtë!"

Shayan pajtohet. Në nëntor, “perlat gjithashtu do të kenë një moment të rëndësishëm këtë sezon”, shkroi ajo.

Shton Bartrum, perlat janë “gjithashtu shumë të veshura dhe një tundje me kokë për atë që mund të ketë veshur nëna ose gjyshja juaj”. Por ndryshe nga fijet e thjeshta të perlave të gjyshes suaj, pistat kërkonin pirgje dhe pirgje dhe pirgje perlash ose perla të punuara në forma të tjera bizhuterish si unaza, byzylykë dhe vathë. Modele në Givenchy, Versace, Paul Costelloe dhe më shumë petka të mëdha perla të stiluara si chokers, gjerdan të zhytur dhe vathë që sforcojnë lobin.

Format abstrakte

Nga argjendi tek aksesorët me ngjyra/ Tendencat e bizhuterive të

Gjeometria klasike do të jetë gjithmonë e përfaqësuar mirë në dyqanet tuaja të preferuara të bizhuterive, por pistat e dimrit kërkonin më shumë të menduarit jashtë kutisë. Modelet organike, abstrakte përfaqësonin një qasje më të lirshme ndaj modës, me Etro, Christian Cowan, LaQuan Smith, Yuhan Wang dhe të tjerë që ofronin varëse të lëngshme, tërheqëse dhe spirale tërheqëse, tërheqëse.

Trendi paraqet një mundësi për të eksperimentuar pa rishpikur veshjet tuaja. Një bluzë klasike dhe një palë xhinse marrin një atmosferë krejtësisht të re me një palë vathë në formë reje ose një manshetë të trashë, si labirint. "Aksesorët po bëhen shpejt tërheqja kryesore," shkroi Wilde. "Po e shoh atë në një pikë ku veshjet po punohen rreth një bizhuteri, në vend që bizhuteritë të përpunohen në një veshje."

Hop-La

Nga argjendi tek aksesorët me ngjyra/ Tendencat e bizhuterive të

"Kategoria e vathëve është zgjeruar shumë në vitet e fundit," shkroi Sally Rong, themeluese e markës së bizhuterive Rellery , në një email. Rrathët dhe prangat për veshët duken se të gjitha me të vërtetë do të jenë trendi i këtij viti.

Vathët prej argjendi

Nga argjendi tek aksesorët me ngjyra/ Tendencat e bizhuterive të

Tonet e ftohta të reshjeve të dëborës dimërore kërkojnë një rritje të bizhuterive me nuanca po aq të ftohta, siç përfaqësohen në pistat e LaQuan Smith dhe Miu Miu. 

“Ndërsa ari do të jetë gjithmonë një shtyllë (veçanërisht ngjyra e arit 14K sepse duket mirë në të gjitha tonet e lëkurës duke pasur parasysh ngjyrën e verdhë më të butë), bizhuteritë e argjendta padyshim që kanë parë një rritje të popullaritetit këtë vit,” shkroi Rong. 

“Në veçanti, ne po shohim padyshim një prirje drejt bizhuterive të argjendta të trashë dhe bizhuterive të frymëzuara nga gotiku, midis Gjeneralit Z dhe mijëvjeçarëve.”- vijoi ajo.

Ajo shtoi se bizhuteritë e argjendit i tërheqin veçanërisht këta konsumatorë të rinj, sepse “është relativisht më i përballueshëm se ari dhe janë gjithashtu një ton ngjyrash më e ftohtë që është e gjithanshme dhe e lehtë për t'u kombinuar”.

Shtresa mbi Shtresa

Nga argjendi tek aksesorët me ngjyra/ Tendencat e bizhuterive të

Mënyra më e lehtë për të përshtatur tendencat e këtij dimri me pjesët që keni tashmë në kutinë tuaj të bizhuterive? Vishni më shumë prej tyre. Një nga elementët kryesorë të aksesorëve më të shquar të sezonit është shtresimi - grumbullimi i gjerdanëve, byzylykëve dhe vathëve. 

“Ne shohim shumë më tepër vëllim [klientë që blejnë] bizhuteri të hollë sesa bizhuteri të trashë,” shkroi Rong. "Kjo është për shkak se klientët pëlqejnë të grumbullojnë shumë bizhuteri të vogla e të bukura, e më pas t'i vendosin të gjitha së bashku për të krijuar pamje unike."

Vathë me lule

Nga argjendi tek aksesorët me ngjyra/ Tendencat e bizhuterive të

Lule për dimër? Është një ide mjaft novatore. Modele për Loewe, Roberto Cavalli, Ulla Johnson u shfaqën me më shumë lulëzime të metaleve të rënda gjatë shfaqjeve të vjeshtës/dimrit të këtij viti, një shenjë e sigurt se lulet janë trendi i këtij sezoni.

Bizhuteri të kristalta

Nga argjendi tek aksesorët me ngjyra/ Tendencat e bizhuterive të

Ditët më të shkurtra dhe më të ftohta do të thotë se do të jetë e nevojshme më shumë shkëlqim këtë dimër, pavarësisht orës. Rong shkroi, “Tendenca aktuale e gjerdaneve është e mrekullueshme si për veshjet ashtu edhe për bizhuteritë."

Bizhuteritë me ngjyra

Nga argjendi tek aksesorët me ngjyra/ Tendencat e bizhuterive të

Pëlhurat neoni të frymëzuara nga Y2K të paraqitura në koleksione të shumta të modës së lartë këtë vit janë depërtuar në tendencat e bizhuterive, duke frymëzuar vathë të ndritshëm e të guximshëm me smalt dhe gurë të çmuar ylber të vendosur në byzylykë dhe gjerdan. Rong shkruan se shumica e klientëve do të gravitojnë natyrshëm drejt toneve më të tokës dhe neutrale ndërsa stinët ndryshojnë, por pistat e këtij viti na dhanë leje të varemi ngushtë në nuancat më të diellit edhe kur qielli bëhet gri./CNA.al

Lajmet e fundit nga