LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

WOW-Përzierja e këtyre dy përbërësve të thjeshtë, janë sekreti i flokëve me shkëlqim

19 Tetor 2022, 22:00, Trending CNA
WOW-Përzierja e këtyre dy përbërësve të
Foto ilustruese

Qepa është një përbërës i dobishëm për flokët. E pasur me antioksidantë dhe flavonoide , qepa ofron veti antimikrobiale, anti-ndryshk dhe anti-inflamatore, të përshtatshme për kujdesin e gjatësisë së flokëve dhe të lëkurës së kokës. Në të vërtetë, uji me qepë mund të nxisë rritjen e flokëve .

Por jo vetëm kaq, sepse uji i qepës përmban një sasi të mjaftueshme squfuri, i përshtatshëm për qetësimin e lëkurës dhe, rrjedhimisht, inflamacionin e lëkurës së kokës. Vetitë që duhen marrë parasysh edhe për sa i përket një diete të ekuilibruar të pasur me lëndë ushqyese: arsye më shumë se e mjaftueshme për të menduar për integrimin e qepës në dietën tuaj.

Uji me qepë, a ka ndonjë efekt anësor?

Natyrisht, në rast alergjie ndaj qepës, përdorimi lokal i këtij përbërësi nuk rekomandohet. Nga ana tjetër, megjithatë, është gjithmonë e rëndësishme të shpëlani flokët me kujdes : megjithëse uji i qepës ka veti anti-inflamatore, është mirë të mos lini asnjë gjurmë në flokë dhe mbi të gjitha në lëkurën e kokës. Sidoqoftë, mos u shqetësoni për erën e keqe: pas pastrimit, aroma do të jetë e padukshme ose, në çdo rast, do të zhduket pas një kohe shumë të shkurtër.

Për fat të mirë, kjo maskë me përbërës natyral është shumë e thjeshtë. Receta më e shpejtë, në fakt, përfshin thjesht zierjen e ujit me disa copa qepë brenda dhe më pas përdorimin e tij në flokë./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga