LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk kanë qenë kurrë kaq në modë/ Disa metoda efektive për vetullat prej platini

18 Tetor 2022, 21:30, Trending CNA
Nuk kanë qenë kurrë kaq në modë/ Disa metoda efektive
Foto ilustruese

Epoka e vetullave natyrale ka mbaruar. Tashmë trendi i zbardhjes së vetullat, po përhapet masivisht dhe personazhet më të famshme e kanë përqafuar shumë shpejt këtë risi.

Disa prej personazheve që kanë zbardhur vetullat janë Kendall Jenner, Bella Hadid, por edhe Julia Fox, Doja Cat.

Meqënëse personazhet e lartpërmendura kanë një ekip glam që merren me trajtimin e pamjes së tyre, më poshtë Vogue.it tregon disa mënyra se si mund të krijoni vetë vetullat e ngritura dhe reflesk të zbardhur.

Vetulla të ngritura

Në një enë, krijoni një përzierje me gjashtë lugë gjelle ujë të distiluar, një lugë gjelle mjaltë akacieje , gjysmë luge vaj ulliri ekstra të virgjër (ose kokosi ) dhe një lugë çaji kanellë pluhur. E lemë të pushojë në enë të mbyllur për një orë. Aplikojeni në vetulla me një shtupë pambuku dhe lëreni të veprojë për të paktën 50 minuta. Ndriçues në këtë rast jepet nga mjalti dhe kanella të cilat të mbyllura në enë lëshojnë sasi të vogla peroksid hidrogjeni. Rezultatet janë të dukshme tashmë pas një trajtimi në vetulla të lehta .

Nuk kanë qenë kurrë kaq në modë/ Disa metoda efektive

Kamomil dhe mjaltë për të zbardhur vetullat

I përshtatshëm për t'u dhënë reflektime të arta dhe të shndritshme atyre me vetulla kafe ose më të çelura. Shtoni një lugë kamomil në ujë të vluar dhe pasi të jetë ftohur, një lugë çaji mjaltë . Aplikojeni në vetulla me një copë pambuku të palosur, lëreni të veprojë për 30 minuta dhe shpëlajeni. Mund të aplikohet edhe çdo ditë.

Farë liri dhe kamomil për të zbardhur vetullat

Krijoni një infuzion duke hedhur një lugë gjelle kamomil në 250 ml ujë të vluar . Shtoni 40 gr fara liri dhe lërini të zhyten gjatë natës. Do të merrni një xhel për t'u mbajtur në vetulla dhe për t'u aplikuar disa herë në javë, për të patur një zbardhje të një toni me një efekt natyral.

Birrë për të zbardhur vetullat

Nuk kanë qenë kurrë kaq në modë/ Disa metoda efektive

Shumë e njohur për zbardhjen e flokëve në DIY, birra mund të përdoret edhe për vetullat. Shtoni 50 ml birrë dhe 50 ml ujë , duke krijuar një përzierje që do të aplikohet menjëherë në vetulla, lëreni për 30 minuta dhe shpëlajeni./ CNA.al

Lajmet e fundit nga