LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dua Lipa: Liria është të jesh seksi, jo për të tjerët, por për veten tënde

20 Tetor 2022, 16:14, Trending CNA
Dua Lipa: Liria është të jesh seksi, jo për të
Këngëtarja Dua Lipa

Dua Lipa është një grua alfa. E ashpër, e drejtpërdrejtë, eksplicite: ajo është një grua që di çfarë dëshiron, ka ide të qarta dhe precize. Asaj nuk i pëlqejnë kushtet, kufizimet, kompromiset. Ajo është një grua e lirë. Ashtu si parfumi që interpreton: Libre nga YSL Beauty , tani në versionin e ri “Libre Le parfum.”

Intervista nga Vogue

Çfarë raporti keni me parfumet në përgjithësi?

I kam dashur gjithmonë parfumet që më kanë kujtuar, më kanë kthyer në kujtesë në një takim, tek një person. Kujtesa ime më e hershme e lidhur me parfumin është ajo që ka veshur nëna ime. Një parfum me një fuqi vërtet të jashtëzakonshme për t'ju bërë të rijetoni një moment të caktuar të jetës tuaj. Dhe mua më duket e bukur kjo.

Dhe çfarë raporti keni me “Libre”? Çfarë ju pëlqen nga ky parfum?

Jam super e lumtur që jam fytyra e këtij parfumi dhe e kam gjithmonë me vete në çantën time. Krijimin e tij e kam ndjekur që në fillim: kini parasysh se më kanë bërë të dëgjoj edhe disa versione që nuk ishin ende përfundimtare. Dhe isha shumë e emocionuar që madje përfshihesha në krijimin e parfumit! Më pëlqen shumë aspekti i dualitetit të parfumit përfundimtar: fakti që është pak femëror por edhe mashkullor. Dhe gjithashtu fakti që është perfekt për çdo rast. Është një parfum “lirie”… në fund të fundit quhet Libre.

 Duke folur për lirinë, çfarë do të thotë për ju liria?

Liri për mua do të thotë të bëj zgjedhje pa pasur presione të jashtme. Bërja e projekteve për të cilat ndihem krenare. Të jem në gjendje të shpreh pikëpamjet e mia për tema që janë të rëndësishme për mua.

Dua Lipa: Liria është të jesh seksi, jo për të

Dhe çfarë përfaqëson për ju “Yves Saint Laurent?”

Është një markë ikonë. Dhe është një nga markat e para që kam veshur. Ai u dha grave fuqi të madhe. Fuqizim!! E mendoni, ai i veshi gratë me “smoking”. Dhe kjo u dha atyre mundësinë të ndiheshin të forta dhe seksi duke veshur një pjesë ikonike mashkullore. Ishte një nga momentet më revolucionare në historinë e modës.

Në çdo fushatë “Libre” ju riinterpretoni pjesë super kult. A i zgjidhni ato? Apo një ekip…?

Po, ka një ekip që propozon pjesë dhe ne diskutojmë së bashku se cila është e duhura. Por “Liria” na bindi menjëherë. Është me të vërtetë një pjesë kult dhe ka të bëjë me lirinë në shumë mënyra të ndryshme. Është një pjesë fantastike. Dhe është e përkryer për këtë fushatë që ju fton të pranoni çdo aspekt të personalitetit tuaj.

A është më i vështirë riinterpretimi i një kulti sesa interpretimi i një pjese të re?

Bëhet fjalë për të respektuar atë pjesë të veçantë dhe për të kuptuar se si mund ta riinterpretoni më mirë atë pa e shtrembëruar.

Liria nga George Michael është një pjesë e vitit 1984 dhe ju keni lindur në vitin 1995.

Dua Lipa: Liria është të jesh seksi, jo për të

Çfarë ndjetë herën e parë që e dëgjuat?

Herën e parë që e dëgjova, po ndoshta isha fëmijë dhe ishin prindërit e mi ata që më bënë ta dëgjoja: sigurisht që nuk e kisha idenë se çfarë do të thoshte. Por ndjeva energjinë, faktin që më bënte të ndihesha mirë. Më pas kur u rrita, dëgjova tekstin dhe e vlerësova edhe për përmbajtjen, për mesazhin e fuqishëm.

A mendoni se një parfum mund ta ndihmojë një person të ndihet më i sigurt në vetvete?

Po, ndihem më mirë kur përdor parfumin e duhur, kur hyj në një dhomë dhe ndjej aromën time.

Në albumin tuaj të fundit “Future Nostalgia” në një moment ju thoni: "Ti do një këngë të përjetshme, unë dua të ndryshoj lojën. E di që nuk je mësuar me një alfa femër ." Gruaja alfa është një përkufizim që më pëlqen shumë.

Por çfarë duhet për të qenë një grua alfa?

Një grua alfa është një grua që jeton sipas rregullave që ajo ka vendosur. Sipas orareve qe ka vendosur. Është një mesazh i feminizmit.

Çfarë do të thotë për ju sot të flisni për feminizmin?

Është gjithmonë e drejtë të flasim për feminizëm. Do të thotë të flasim për të drejtat dhe barazinë. Të gjitha gratë duhet të kenë të njëjtat të drejta si burrat, të gjitha gratë duhet të trajtohen si burrat, të paguhen si burrat. Ne nuk duhet të konsiderohemi si seksi më i dobët. Nuk duhet të lihemi mënjanë. Ky për mua është feminizëm. Dhe kjo është një betejë gjithmonë e pranishme. Gjithashtu në modë: duhet të jemi të lirë të veshim atë që duam dhe duhet të vendosim se si duam të përfaqësohemi.

A është gruaja e Saint Laurent një grua alfa?

Sigurisht. Yves Saint Laurent ka thyer shumë stereotipe: cilat janë stereotipet që sipas jush nuk janë thyer ende?

Ka ende shumë. Për shembull, nëse një grua është e veshur seksi, atëherë ajo është shumë flirtuese. Por jo. Ne duhet të jemi të lirë të vishemi për veten tonë. Jo për të provokuar apo tërhequr syrin e dikujt tjetër. Secila duhet të jetë e lirë të ketë stilin e saj dhe të veshë atë që dëshiron pa u kushtëzuar nga opinionet e të tjerëve.

Dua Lipa: Liria është të jesh seksi, jo për të

Keni një stilist italian, Lorenzo Posocco, pse një stilist italian dhe çfarë raporti keni me Italinë?

Nuk e di pse kam një stilist italian. Ne jemi shumë të lidhur, të bashkuar nga një miqësi. Ne punojmë shumë mirë së bashku: kemi të njëjtën ide për stilin, për modën. Ne jemi një ekip i madh. Dhe Italia është një vend i mrekullueshëm. Kam shumë miq italianë dhe në Itali ndihem gjithmonë si në shtëpinë time. Mendoj gjithashtu se kulturalisht jemi dy popuj shumë të afërt: jam me origjinë shqiptare dhe gjej shumë gjëra të përbashkëta me italianët./ CNA.al

Dua Lipa: Liria është të jesh seksi, jo për të

Lajmet e fundit nga