LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ngriheni në këmbë sikur jeni në pyll këtu”/ Plas në Komisionin e Ligjeve

1 Qershor 2022, 11:47, Politikë CNA
“Ngriheni në këmbë sikur jeni në pyll
Mbledhja e Komisionit të Ligjeve

Mbledhja e sotme e Komisionit të Ligjeve është shoqëruar me debate mes deputetëve.  

Deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj, ka ngritur shqetësimin për miratimin sipas tij me urgjencë të aktit normativ për çmimet.

Alibeaj tha se nëse qeveria do të ishte e përgjegjshme dhe do të donte të ndihmonte biznesin atëherë duhet të rrisë konsumin.

“Ky është një akt normativ, i miratuar në shpejtësi. Ta shohësh në pamje të parë duket që qeveria kërkon të ndihmojë biznesin e vogël, por nuk është kështu. Synimi duhet të ishte ndihma ndaj konsumatorit. Çmimet kanë shkuar në qiell…skamja ka shkuar në maksimum. Mallra në treg ka, nuk janë bosh. Një qeveri e përgjegjshme duhet të ulë taksat. Nëse do të ndihmosh biznesin duhet të rrisësh konsumin.” - tha Alibeaj.

Nga ana e saj Klotilda Bushka tha se taksa për biznesin e vogël është zero.

Thoni rajoni i ka ulur dhe ne jo, shkoni dhe shihni. Taksat për biznesin e vogël i kemi zero. Lërini këto retorika politike se i kanë vlerësuar qytetarët kur ju kanë lënë ju në një cep në opozitë. Jeni përfaqësues të zhurmës, por kjo qeveri do të jetë e përgjegjshme përpara qytetarëve.

Nuk ka sqarim vote, e keni penalitet për sjelljen e pahijshme që bëni. Kur flasim ne ju ngriheni në këmbë sikur jeni në pyll këtu.” -tha Bushka./CNA.al

Lajmet e fundit nga