LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kume: Partitë politike kanë frikë nga ndikimi që kanë jashtë

31 Maj 2022, 22:32, Politikë CNA
Kume: Partitë politike kanë frikë nga ndikimi që kanë
Ish-kreu i KQZ-së, Kristaq Kume

Kristaq Kume, ish-kryetar i KQZ-së, tha se partitë politike kanë frikë nga ajo se çfarë ndodh jashtë dhe larg syrit të tyre.

Në emisionin “Now" me "Erla Mëhillin”, ai tha se kjo gjë është vetëm nga vullneti i munguar i partive politike për trajtimin dhe zgjidhjen e këtij problemi.

Kume tha se ata janë të gatshëm për të ndërtuar shumë rregulla për mundësimin e të qenit aktiv në të gjithë procesin në kuptim që jo vetëm të marrin pjesë në të, por edhe ta kontrollojnë.

Ish-kryetari tha se kjo gjë është ekuivalente edhe me mospranimin e kutisë së lëvizshme, e cila është një numër jo shumë i vogël zgjedhësish të cilët nuk kanë mundësi të paraqiten fizikisht në qendrat e votimit.

Kume gjithashtu tha se partitë politike ndodhen shumë larg ndikimit që ata mund të sjellin në procesin e votimit./euronews

Lajmet e fundit nga