LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Me 89% të votave/ Zgjidhet Presidenti i ri i PPE-së

31 Maj 2022, 22:13, Politikë CNA
Me 89% të votave/ Zgjidhet Presidenti i ri i PPE-së
Presidenti i ri i PPE-së, Manfred Weber

Manfred Weber zgjidhet President i ri i Partive Popullore Europiane me 89% të votave.

Mësohet se në kongresin e sotëm të PPE-së, Weber ka marrë 447 vota.

Në fjalimin e tij, Weber falënderoi bashkëpartiakët për mbështetjen e tyre dhe besimin. Ai deklaroi se u rrit "pa arsim special, pa asnjë titull apo privilegj”.

"Të jemi të sinqertë, nuk jemi në momentin më të mirë të historisë sonë. Si mund të fitojmë votën e të rinjve? Si të bëjmë dallimin midis populistëve të djathtë dhe qendrës liberale? Është një sfidë dhe lufta duhet të fillojë këtu, sot në Roterdam”, tha presidenti i sapozgjedhur i PPE.

Weber zëvendësoi polakun Donald Tusk, ndërsa nesër PPE do të zgjedhë gjithashtu 10 nënkryetarët e saj./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga