LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tri kontrata milionëshe për Klodian Zoton/ Drejtori i Ujësjellësit, në tentakulat e inceneratorëve

2022-11-04 10:31:00, Denoncim CNA

Tri kontrata milionëshe për Klodian Zoton/ Drejtori i

Rrjeti që ka marrë para nga inceneratorët, nga afera më e madhe e korrupsionit deri më tani, është shtrirë në të gjithë vendin.

Pjesë e këtij rrjeti është edhe drejtori i Ujësjellësit të Korçës, Petrit Tare.

Kjo histori ka filluar me Ujësjellësin e Korçës me disa kontrata të lidhura, për “Financimin dhe Instalimin e një sistemi elektronik për matësit e ujit” nga Klodian Zoto dhe kompania e tij, “ITS”, me vlerë gati 6 milionë dollarë.

 

Tri kontrata milionëshe për Klodian Zoton/ Drejtori i
Petrit Tare

 

Gjithçka ka ndodhur në vitin 2014, sipas një auditimi nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, i cili ka zbuluar se ka pasur procedura të parregullta për financimin dhe instalimin e matësve.

KLSH ka dënuar me gati 10 milionë lekë të vjetër administratorin e kompanisë, titullarin e autoritetit, Petrit Tare.

Tri kontrata milionëshe për Klodian Zoton/ Drejtori i

Në janar 2014, KLSH kallëzoi në prokurori edhe ish-drejtorin e Ujësjellësit të Korçës, Petrit Tare, për shpërdorim detyre në lidhjen e marrëveshjes me “Integrated Technology Services”, por çështja u fashit.

Ajo që mbeti ishte se Klodian Zoto mori 6 milionë dollarë nga taksat e qytetarëve të Korçës, për matës inteligjentë.

Historia përsëritet në vitin 2019

Pas pesë vitesh, pasi u gjetën shkelje nga Kontrolli i Lartë i Shtetit dhe pasi Petrit Tare u dërgua në prokurori, edhe pse kjo e fundit mbylli sytë, ka ndodhur sërish e njëjta histori.

 

Tri kontrata milionëshe për Klodian Zoton/ Drejtori i
Petrit Tare dhe Klodian Zoto (Foto montazh)

 

Në vitin 2019, Klodian Zoto, sërish ka lidhur kontrata me Ujësjellësin e Korçës.

Me 24 prill 2019, Klodian Zoto ka marrë tenderin për blerje baterish për matësit elektronikë të ujit me vlerë 1 500 000 lekë.

Kjo kontratë do të zbatohej për 30 ditë dhe për 2 000 copë bateri ka marrë 1 500 000 lekë.

Tri kontrata milionëshe për Klodian Zoton/ Drejtori i

Disa muaj më pas, në shtator të 2019-ës, Klodian Zoto ka marrë një tjetër tender nga Ujësjellësi i Korçës.

Me 28.08.2019, ai ka firmosur kontratën për furnizimin dhe instalimin e sistemit automatik të matjes së ujit të pijshëm në fshatin Mborje, me vlerë 12,841,605.00 lekë.

Për 70 ditë që ishte parashikuar të zgjaste kontrata, Klodian Zoto ka marrë 12,841,605.00 lekë nga qytetarët taksapagues me bekimin e Petrit Tares, të cilit ia ka kthyer nderin në vitin 2021, sipas skemës që zbardhi pak ditë më parë CNA.al.

Tri kontrata milionëshe për Klodian Zoton/ Drejtori i

Nuk mbarojnë këtu kontratat fitimprurëse për Klodian Zoton nga Ujësjellësi i Korçës.

Një muaj më parë, në tetor të vitit 2019, Klodian Zoto ka marrë tender për blerje të matësve elektronikë po nga Ujësjellësi i Korçës.

Vlera e kësaj kontrate për dy muaj punë është 8 881 640 00 lekë.

Tri kontrata milionëshe për Klodian Zoton/ Drejtori i

Tri kontrata nga muaji prill deri në tetor i janë dhënë Klodian Zotos së inceneratorëve me vlerë 23 223 245 00 lekë.

Dhe pas dy vitesh Zoto ia ka kthyer nderin Petrit Tares së Ujësjellësit të Korçës.

Së fundmi, CNA.al ka zbardhur skemën se si Petrit Tare ka marrë para nga “Integrated Energy”, kompania e inceneratorit të Tiranë, me pronar Klodian Zoton.

Nëpërmjet një kompanie “B by DC”, që fillimisht e kishte bashkëshortja e tij, ish-gjyqtarja e shkarkuar tashmë nga Vettingu, Entela Prifti, e cila më pas ia ka shitur djalit të saj, rezulon të ketë marrë miliona lekë nga inceneratorët.

Sipas të dhënave të siguruara nga CNA.al nga tetori i vitit 2021 kompania e djalit të Petrit Tares, për një periudhë disamujore ka marrë 73 millionë lekë nga “Integrated Energy”, e Klodian Zotos./CNA.al

Lajmet e fundit nga