LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Document-Police Scandal/ They forcibly force the escorts to lie with their testimonies

2022-10-30 09:45:00, Denoncim CNA

Document-Police Scandal/ They forcibly force the escorts to lie with their

Operation "Knock Down 1", a routine police work, has been accompanied by scandals.

This operation and the other one advertised as if they were the victories and successes of the State Police on drugs and others, are simple and only schemes and scenarios built by police officials, who want to sell Albanians soap for cheese.

First, in these operations, several dozen teenagers and poor people were arrested and released.

Menjëjerë sapo CNA.al denoncoi operacionin "Knock Down 1, policia doli me njoftimin me operacionin e dytë, "Knock Down 2", ku arrestoi një grup tjetër me adoleshentë, duke shitur për trafik droge dhe krim të organizuar një dorë me hashash, për të vërtetuar se e gjitha ka qenë një skenar i ndërtuar nga zyrtarë të Policisë lokale, të cilët po mbushin burgjet me të varfër, të mjerë apo adoleshentë.

Document-Police Scandal/ They forcibly force the escorts to lie with their
Drejtori i Policisë Korçë, Gjovalin Loka me Zv. Drejtorin për Hetimin e Krimeve në DVP Korçë,Ermal Muçaj dhe me Prokurori Olger Eminaj

CNA.al po tregon atë që ka thënë më përpara.

Akuzat që ka ngritur se policia ka ushtruar dhunë, presion e  shantazh mbi të rinjtë dhe Gjykata ka vendosur drejt duke i liruar ata se policia nuk ka sjellë prova.

Deklarimet përpara noterit tregojnë se është ushtruar presion dhe dhunë mbi të rinjtë, të cilët janë detyruar të flasin siç ka dashur policia.

Duke ngritur kështu dyshime, se policia është vetë palë me grupet drogës.

Në deklaratën para noterit të njërit prej personave të ndaluar që është emër i njohur për redaksinë, por që identitetin  nuk  do ta bëjmë publik, zbardhen prapaskenat që kanë ndodhur në polici.

Shtetasi në fjalë thotë se është detyruar me forcë të firmosë deklaratën se një tjetër shtetas i kishte shitur lëndë narkotike.

“Unë deklaruesi (emrin e të cilit e disponon redaksia) deklaroj në përgjegjesinë time se shtetasi (emrin e të cilit e disponon redaksia), nuk më ka shitur lëndë narkotike.

Gjithashtu unë deklaruesi, deklaroj se në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë, pavarësisht se jam detyruar me forcë për të nënshkruar vetëdeklarimin që më është shitur lëndë narkotike nga shtetasi.., kam refuzuar që ta nënshkruaj atë, pasi nuk është e vërtetë dhe nuk ka ndodhur”, ka thënë ai para noterit.

Kjo deklaratë është dhënë konform ligjeve të shtetit shqiptar para noterit, Bledar Zake në Korçë.

Document-Police Scandal/ They forcibly force the escorts to lie with their

Nga ana tjetër nëndrejtori i Policisë së Korçës, i cili dyshohet se është i gjithë strumbullari i këtij skandali, pasi pretendon të transferohet në Tiranë, shfaqet para mediave, sikur ka shkatërruar grupin më të madh të trafikantëve ndonjëherë.

Ndërkohë që Gjykata veçse ia ka dhënë një shuplakë dhe e ka nxjerrë bllof që tek operacioni i parë.

Pasi, nëpërmjet dhunës dhe forcës, dhjetra shtetas janë dërguar në polici, duke u detyruar të firmosin, se janë pjesë grupit që merren me prodhimin apo shpërndarjen e lëndëve narkotike.

Pra për të shpallur sukseset në konferenca shqypi se është bërë nami se janë gjetur tonelatat e hashashit apo kokainës, ndërkohë janë burgosur disa të mjerë të familjeve të varfra, nga familjet e margjinalizuara të Korçës, adoleshentë, për nëj cigare hashash.

Ndërkohë trafikantët  e vërtetë ata që shpërndajnë drogën, mbushin gjimnazet dhe lokalet e Korçës janë të lirë dhe janë miqtë e bashkëpunëtorëtë drejtuesve më të lartë të policisë lokale në Korçë./CNA.al

Lajmet e fundit nga