LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10-story building without approved elevator / Residents: We entered on foot, we are leaving with a coffin

2022-10-24 21:05:00, Denoncim CNA
10-story building without approved elevator / Residents: We entered on foot, we
The Fixed Fare Show

Residents of a 10-story building in Vlora complain to Fiks Fare that they have been living in the Lungomare area for 6 years in a building that has no elevator. They say that they are equipped with ownership documents, which shows that this building has run out of documents.

The building consists of two entrances, one of which has an elevator, while the other does not. Residents tell Fiks that they feel the lack of an elevator very much and that the builder told them that he will install it very soon, even though 6 years have passed.

Një zonjë e këtij pallati, e cila banon në kat të 6 thotë se ka një vajzë të sëmurë dhe pikërisht për t’i ofruar shërbim mjekësor më të mirë, por jo vetëm, ka shitur shtëpinë në fshat dhe ka blerë në këtë pallat. Por  që sipas saj i rezultoi edhe më keq pasi nuk mundet ta zbresë e hipi vajzën  në krah deri në kat të 6-të.  Një tjetër zonjë banore e katit të 10-të thotë se të gjitha pazaret që i duhen për shtëpinë i ngjit në krah deri në katin e 10. Plus ka dhe nipin e vogël 3 vjeç të cilin nuk e çon në kopsht pikërisht prej mungesës së ashensorit, pasi është e pafuqishme që t’i ngjisë dhe zbresë shkallët disa herë në ditë.

“Nëse ke harruar të blesh krip, gjellën do e hash pa kripë, se të zbresësh e ngjitesh sërish deri në kat të 10- të është e pamundur” përfundon ajo.

Por në këtë pallat banorët tregojnë se ka pasur edhe banorë që i kanë parë vetëm një herë dhe më pas kanë dal me arkivol nga ai pallat. Rasti është i një çifti të moshuarish të cilët prej 5 vitesh nuk i kishin parë të dilnin, vetëm kur plaku ndërroi jetë, e moshuara ishte larguar në një shtëpi tjetër me qira, duke lënë apartamentin e saj.  Pyetjes së Fiksit që a janë ankuar diku, banorët përgjigjen se kanë komunikuar shpesh me ndërtuesin Fejzi Malaj, por ai thjesht i ka gënjyer duke u thënë se do ua vërë së shpejti ashensorin edhe pse kanë kaluar plot 6 vite.

Gazetarët e Fiksit telefonojnë ndërtuesin z, Malaj i cili në fillim fajëson firmën e ashensorëve për mos vendosjen e ashensorit. ” Ne i kemi bërë pagesat i kam edhe me fatura, por firma e ashensorëve nuk e ka vënë” shprehet ai. Ndërkohë që shprehet se do ua vërë në dispozicion faturat e pagesës gazetares së Fiksit, nuk e bëri një gjë të tillë. Por ai premtoi se ashensori do të vihej për 15 ditë.

Fiksi telefonoi edhe pronarin e firmës së ashensorëve z. Vasil Llaguri i cili pohoi fare lehtë që ashensori nuk ishte vënë pasi ndërtuesi nuk e kishte paguar. Pyetjes së Fiksit që mund të ketë kryer pagesën tani afër ai u shprehe” vetëm nëse kanë bërë ndonjë pagesë pa më njoftuar, por deri më tani nuk di të ketë një të tillë”.

Under these conditions, Fiksi also addressed the Vlora Municipality to understand how this building without an elevator was approved, since all residents are equipped with ownership certificates. In the municipality, journalists were asked to leave a written request, the answer to which has not yet arrived at the Fiks Fare editorial office.

However, Fiksi promised the residents that after 15 days they will appear again in this building to see closely whether or not the builder will keep his word this time./ tch

Lajmet e fundit nga