LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

They gave him only half of his salary, he finds out when he retires/ The prosecutor doesn't investigate: I'm in coffee

2022-10-20 22:31:00, Denoncim CNA
They gave him only half of his salary, he finds out when he retires/ The
Show Stop

An employee of the Divjaka Post Office is missing more than half of her salary for 3 years. This is the denunciation that came to the editors of the show Stop on TV Klan. Mrs. Rajmonda Rista from Lushnja worked as a distributor of Divjaka Post from 2014 to 2017. But her account was paid 8000, 8500 and at most 9000 new Lek as a monthly salary.

Ndërkohë në Tatime është deklaruar me pagën minimale 22 mijë Lekë të reja. Këtë gjë e ka konstatuar kur ka dalë në pension. Ajo ka bërë kallëzim te Krimi Ekonomik në Fier dhe më pas kallëzimi i është përcjellë Prokurorisë së Lushnjes ku çështjen e mori prokurori Skënder Mestani. Por ky i fundit ka më shumë se 1 vit me këtë dosje dhe nuk ka bërë asnjë hetim.

Rajmonda Rista: Në Prill 2014 unë filloj punë si shpërndarëse në Postën e Divjakës, e vetmja në gjithë Bashkinë Divjakë, nga Divjaka deri në Zharrnec. Unë kam punuar dhe mbi 10 orë, 75 mijë Lekë të vjetra. Pasi erdhi koha që unë do dilja në pension, bëj një kërkesë sepse e marr vesh që paga e pensionit nuk paguhej, domethënë sigurimet shoqërore donin pagën të plotë. Kur vete që mbyll letrat, më thonë që paga jote është 220 mijë Lekë. Pasi bëra kallëzim të Krimi Ekonomik në Fier, shefi i krimit ekonomik më tha që në datën 28 Gusht unë do ta nis urgjentisht dhe do të jesh e interesuar pranë Prokurorisë së Lushnjes për zgjidhjen e problemit tuaj. Pothuajse nga Gushti, se ishte data 28, në Shtator, Tetor, Nëntor nuk lashë ditë pa ardhur sepse isha e detyruar. Marr vesh që dosjen time e kishte marrë prokurori Skënder Mestani, i cili sa herë vija më thoshte unë nuk kam njeri që të zbardhë çështjen tënde, fshihej, rrinte në kafe nga ora 08:00 deri në 10:30. Gjithmonë më shmangej. Në Gusht tani mbusha vitin, ai nuk ka bërë absolutisht asnjë lloj gjëje.

Gazetarja e Stop kërkoi takim me drejtoreshën e Burimeve Njerëzore të Postës së Divjakës, por kjo e fundit kishte porositur një punonjëse që të njoftonte Stopin se duhet të bënte një kërkesë zyrtare.

Denoncuesja Rajmonda Rista arriti të takonte prokurorin Skënder Mestani në një bar kafe.

Qytetarja: Përshëndetje! Si kalove?

Prokurori Skënder Mestani: Mirë je?

Qytetarja: Ç’a u bë me këtë dosjen time?

Prokurori Skënder Mestani: Ëëë?

Qytetarja: Çfarë u bë me dosjen time?

Prokurori Skënder Mestani: E përfunduam. Do të vijë njoftimi.

Qytetarja: Kur?

Prokurori Skënder Mestani: Do të vijë me postë pra, tani!

Qytetarja: Nga posta po vij, deri më dje me thoje s’kam gjë. Të lutem, 13 muaj, se nuk është puna, që të bëjmë muhabete kështu në kafene.

Prokurori Skënder Mestani: Më prit atje te zyra!

Qytetarja: Kam një orë, që po të pres të zyra. Po të pres atje.

And after a meeting in the office of the prosecutor Skender Mestani, the latter announced that he had closed the investigations with the argument that there is no criminal offense. But it will be the Court of Lushnje that will accept the request of the prosecutor to dismiss the case or return it to the prosecutor to investigate again.

Citizen Rajmonda Rista asks and appeals to get what is due to her. /tvklan.al

Lajmet e fundit nga