LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PHOTO-VIDEO/ Complaint- Garbage and feces have exploded around the building, the call of the citizen

2022-10-12 17:07:00, Denoncim CNA

PHOTO-VIDEO/ Complaint- Garbage and feces have exploded around the building, the

Waste has become a serious concern for residents in the newest neighborhood of the city of Lezha.

A citizen has denounced this phenomenon near the editorial office of CNA.al , where he shows that the Ndue Pali building, in which he lives, has turned into a place full of garbage, where it is impossible to live.

Through photos and videos, the citizen shows that garbage and feces have exploded around the building and no one takes any measures to carry out sewerage or cleaning due to a conflict between the owners of the building, while adding that for this matter not even a judicial process open.

Më tej lexoni shqetësimin e qytetarit dhe banorit të Lezhës.

"Përshëndetje!  Jam një banor i pallatit “Ndue Palit”. Kemi disa vite që sorollatemi nëpër bashkinë e qytetit të Lezhës, ndërrojnë 3 kryetar bashkie dhe e njëjta situatë. Kati i parë i pallatit që po iu dërgoj me foto në maps është një panoramë shumë e pa hije për ne si banorë dhe për bashkinë e qytetit pasi, bunkjerët e Enver Hoxhës gjenden në trotuare, ku Policia Bashkiake gjobit maikna dhe për këto zaptime pronash publike me hipotekë, certifikate pronësie nuk merr asnjë masë, akoma si në vitet 1997,  kur një person i vetëm terrorizon me zaptim një pallat për konfliktin mes pronarëve të pallatit dhe nuk ka asnjë porces të hapur gjyqësor.

Please take measures because the garbage and feces have exploded around the building and no one dares to do a sewerage or cleaning since the applicant in question without any relevant letter puts pressure on all the competent bodies", writes the citizen./ CNA.al

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga