LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Three thousand euros for a beating"/ The confession of the wife of the target who was going to be attacked in Lushnje

2022-09-26 20:50:00, Denoncim CNA
"Three thousand euros for a beating"/ The confession of the wife of
Illustrative photo

On September 20, 2022, Fiks Fare broadcast the story of a 26-year-old man, who described in detail how he was recruited by a criminal group to commit some criminal offenses in the city of Lushnja.

The young man explained in detail how he would mutilate a person. He said that 3,000 euros would be paid for the beating, while if the target suffered broken bones, he would be paid more. The orderer had even asked the target to burn his vehicle, while the payment would be increased.

Por, megjithëse i riu bashkëpunoi me policinë, duke treguar ndërmjetësin, porositësin dhe objektivin, ai sërish është lënë “në mes të 4 rrugëve”, pasi policia nuk ka bërë asnjë veprim.

Gjatë një ballafaqimi, inspektori i policisë i kërkon të riut që t’i dalë përpara sekserit dhe mos “të rri si i dh…”. Madje, ai i sugjeron që të lëvizë i lirë. Ndërkohë, prokuroria nuk e ka thirrur 26-vjeçarin për t’i marrë dëshminë, pasi “kanë shumë punë të tjera”.

Pas transmetimit të këtij investigimi, Policia e Shtetit pezulloi shefin e krimeve në Komisariatin e Lushnjes, ndërsa ndaj tij filloi edhe një hetim. Por, pezullimi dhe hetimi ishin vetëm për fjalorin, ndërsa në asnjë rast nuk u dhanë detaje se çfarë ka ndodhur me hetimin e kësaj çështje.

Por, edhe pas këtij reagimi, në redaksinë e emisionit “Fiks Fare” mbërriti një tjetër telefonatë, kësaj herë nga bashkëshortja e objektivit. “Ju falënderojmë, na keni shpëtuar jetën. Nuk kemi pasur asnjë dijeni se çfarë po na ndodhte” ishte telefonata.

Një grup i Fiks Fare shkoi sërish në Lushnjë, kësaj herë për të biseduar me zonjën në fjalë, e cila kishte dyshime tepër të mëdha për Policinë e Lushnjës. “Do e manipulojnë sërish hetimin. Ashtu siç bënë edhe herën e parë! Tani, duan ta nxjerrin sikur autori (denoncuesi) ishte për të vjedhur, apo për qëllime të tjera” thotë zonja, e cila kërkon mbrojtje për vete dhe familjen.

“Ne tentativën për të na goditur e mësuam nga Fiksi më datë 20 shtator. Deri para asaj date askush nuk e ka lajmëruar familjen tonë, të na tregonin çfarë kishte ndodhur dhe ne të merrnim masat tona. Rrëfimi i djalit ishte tepër i saktë, familja ime dhe ne lëvizim në ato vende. E kemi shtëpinë atje ku tha ai, lëvizim te nënkalimi. Karburanti është i joni, e kemi dhenë me qira. Makina po ashtu është e jona” thotë zonja, ndërsa pohon se, “nga data 7 shtator kur u shoqërua djali deri në datën 20 shtator ku u dha te Fiksi, ne kemi lëvizur normalisht, kemi bërë rutinën tonë”.

Më pas, zonja tregon edhe konfliktin me porositësit, të cilët i ka komshinj te biznesi që kanë në afërsi të autostradës Rrogozhinë-Lushnje. “Ne me personat, porositësit, kemi pasur konflikte para 1 viti e gjysmë. Çështja tani është në Apelin e Vlorës, burrin tim e kanë dënuar në shkallë të parë me prova të paqena.

Policia edhe atëherë ka manipuluar provat, pasi ata e kanë qëlluar burrit tim, e kanë gjakosur, por e bëjnë sikur burri im i ka qëlluar ata. Tani është në arrest shtëpie. Konflikti ka qenë se burri im po digjte disa mbetje te prona jonë dhe ka shkuar tymi te prona e atyre. Kanë ardhur dhe e kanë goditur, por policia ia bëri letrat sikur burri im kishte gjakosur ata” thotë zonja.

It follows that, even in this case, they are trying to manipulate it. "Until now, no one has asked us a question. All secret. That boy (the whistleblower) had to be kept inside to tell where he got the orders from. We could be killed, tripped under the car, maimed. And the police let them go, both the perpetrator and the orderer. Thanks Fiks Fare, it saved our lives. I thank you all as staff" concludes the target's wife.

In fact, after the denunciation of this case by Fiks Fare, the police have only suspended and are investigating the crime boss, while they have not provided any information about the case, whether they have been prosecuted, the perpetrators have been declared wanted!/tch 

Lajmet e fundit nga