LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The prosecutor of the rosy history of Vjollca Hoxha and the connection with the former secretary of Basha

2022-09-26 11:07:00, Denoncim CNA

The prosecutor of the rosy history of Vjollca Hoxha and the connection with the

A prosecutor, who calls herself "iron", as she has been part of the former Prosecutor's Office for Serious Crimes for several years, is suspected of working behind the scenes in the Prosecutor's Office of Tirana, where she currently works.

Prosecutor Muhametaj-Domi has become part of the rosy stories of Vjollca Hoxha, the owner of Top Channel, as she is said to have a family relationship with her boyfriend, Shpresim Bajraktari.

The prosecutor of the rosy history of Vjollca Hoxha and the connection with the
Hope Bajraktari

As a result, the files of Vjollca Hoxha in the Prosecutor's Office of Tirana and Shpresim "accidentally" are closed in their favor.

The prosecutor of the rosy history of Vjollca Hoxha and the connection with the
Vjollca Hoxha

Në korridoret e prokurorisë të Tiranë kolegët e saj rëndom thonë se Muhametaj ka lidhje të forta me prokurorin tashmë i shkarkuar A.Gj. Ky i fundit njeriu i ish-sekretarit  të Lulzim Bashës, Jemin Gjana. Gjana ka lidhje të forta familjare me babain e Shpresimit, Sefedin Bajraktarin. Trekëndëshi kalon nga Sonila Muhametaj, tek Gjanat dhe tek Shpresimi i historive rozë të Vjollca Hoxhës.

Prokurorja që synonte të bëhej pjesë e SPAK-ut dhe që del deklaron se ka luftuar bandat kriminale dhe asetet financiare, dyshohet se ka heshtur dosjet e Vjollca Hoxhësdhe Shpresimit, duke i dhënë kontribut në historitë rozë.

Kush është prokurorja Sonila Muhametaj Domi

The prosecutor of the rosy history of Vjollca Hoxha and the connection with the

Sonila Muhametaj është prokurorja që sabotoi punën e kolegëve së saj tek ish-Krimet e rënda tek dosja e Emiljano Shullazit.

Sonila Muhametaj, ishte prokurorja që braktisi mbledhjen dhe nuk mori pjesë në shortin për caktimin e prokurorit që do përfaqësonte akuzën në emër të shtetit për dosjen Shullazi.

Pavarësisht këtyre bëmave, prokurorja Muhametaj e kaloi Vettingun dhe në vijimësi ka tentuar të bëhet pjesë e SPAK-ut.

The prosecutor of the rosy history of Vjollca Hoxha and the connection with the
Sonila Muhametaj, duke dalë nga seanca e Vettingut

Por, Këshilli i Lartë i Prokurorisë nuk e ka klasifikuar tek prokurorët që fituan garën për në  SPAK.

Muhametaj, në këtë rast u kujtua se duhet ta ndiqte çështjen në rrugë ligjore dhe gjeti mbështetje nga Apeli Administrativ në datën 24 maj 2022.

Në këtë vendim Apeli vendosi të konstatojë të pavlefshëm vendimet e Këshillit të Lartë të Prokurorisë për emërimin si prokurorë në SPAK të Gokajt edhe Shehut.

However, the decision in question was not executed, as the KLP earlier addressed the Supreme Court with a request for "suspension of the execution of the decision".

According to the decision of the Supreme Court, the case must be returned for retrial in the Appeal where it must be re-examined by another panel of judges. /CNA.al

Lajmet e fundit nga