LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjykata Administrative pranon padinë e prokurores për KLP/ Rihapet gara për 3 kandidatë në SPAK

24 Maj 2022, 14:51, Aktualitet CNA
Gjykata Administrative pranon padinë e prokurores për KLP/ Rihapet

Gjykata Administrative e Apelit ka pranuar padinë e prokurores Sonila Muhametaj ndaj Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Gjykata Administrative e Apelit me shumicë votash pranoi padinë, ndërsa vendosi pavlefshmëri absolute dhe rishikim të garës për 3 kandidatët e SPAK. Muhametaj kërkon shpalljen nul të emërimit të Elvin Gokaj dhe Alfred Shehut, pasi sipas prokurores ata nuk i kanë marrë pikët me meritë.

Për këtë Muhametaj paditi Këshillin e Lartë të Prokurorisë në Gjykatën Administrative për mënyrën se si ka renditur disa prokurorë pranë SPAK. Muhametaj kërkoi ndërhyrjen e gjykatës që të zhbëjë një vendim të KLP që e s?kualifikuan nga gara dhe kërkoi emërimin në SPAK.

KLP duke u gjendur në këto kushte, është e detyruar që të rihapë garën.

Kujtojmë që kur SPAK u plotësua me 17 prokurorë, për dy vendet e fundit ishte garuese dhe Sonila Muhametaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga